Sivas’ta Ulaşıma Yapılan Zamma Peker’den TepkiSivas’ta Ulaşıma Yapılan Zamma Peker’den Tepki :Ulaştırma ve Demir Yolu Çalışanları Hak Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker Sivas Belediyesi tarafından 15 Mayıs 2017 yürürlüğe giren Sivas Halk Otobüslerine yapılan zam dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Peker, “Sivas Belediyesinin yaptığı zam afakidir. Öğrenci taşıma ücretleri 1,20 TL’den 1,50 TL’ye çıkarılarak yüzde 25’lik bir zam yapılmıştır. Ayrıca tam bilet ücretleri 1,75 TL’den 2 TL’ye çıkarılarak yüzde 15’lik bir zam yapılmış olmasına karşılık araç içi ücret 2 TL’den 2,75 TL’ye çıkarılarak yüzde 37,5’luk bir zam yapılmış ve Sivas halkı mağdur edilmiştir” dedi.

Ayrıca uzun süredir akaryakıt fiyatlarının da 4.50- 5 TL/LT civarında seyrettiğini dile getiren Peker, “Zamma gerekçe olarak gösterilen bu husus da geçerli değildir. Halk otobüslerinin yenilenme ücreti bu zam ile birlikte hizmet alan Sivaslı vatandaşların omzunu yüklenmiştir. Sivas halkı Türkiye’nin en pahalı ulaşımını almaktadır. Karşıyaka’dan Kılavuz’a direkt hat yoktur. Başka bir deyişle Sivas’ın tüm uzak noktalarından bir birine ulaşım için vatandaşın 2 otobüs değiştirmesi gerekiyor. Neredeyse tüm illerde tek otobüs ile olmasa bile ücretsiz aktarma ile tek bilet ile gidilirken Sivas’ta yaşamının bir cezası gibi maalesef katlamalı bir şekilde ödeme yapıyoruz” diye konuştu.

Peker, toplu taşımada aylık kart konusu önerisinde de bulundu. Peker; “Bir çok ilde uygulanan toplu taşıma aylık ödemeli kart sistemi Sivas’ta neden uygulanmıyor? Sivaslının gelir seviyesi bellidir bu zam alışılabilecek bir zam değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Peker, toplu taşıma sisteminin ucuz olması için alternatif toplu taşıma sistemlerine geçilmesi gerektiğini belirterek “Sivas’ta mutlak surette toplu taşıma alternatifleri geliştirilmelidir. Özellikle raylı sisteme geçilmesi ayrıca şehir merkezi ve Cumhuriyet Üniversitesi hatlarında metrobüs tarzı araçlar kullanılması gereklidir” açıklamasında bulundu.

Kent Kart konusunu da dile getiren Peker “Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın, araç içindeki fiyat artışının adeta bir ceza olarak yapıldığını belirten de bir açıklama yapmış ve ‘Kent Kart’a özendirmek için yaptık’ cümlelerini sarf etmiştir, Sivaslının aklı ile dalga geçer gibi!” ifadelerini kullandı.

Ulaşım zammını eleştiren Peker, ‘On binlerce öğrenci Cumhuriyet Üniversitesinden evine gitmek için halk otobüslerini kullanıyor. Sivas “Kent Konseyi” bu zamma karşı çıkmayacaksa neye karşı çıkacak? Bu düşüncelerle tüketiciler olarak yapılan zammı kabul etmediğimizi bildirmek istiyorum ve ulaşım zammı konusunda belediye geri adım atmazsa konuyu mahkemeye taşıyacağız” dedi.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.