Malıköy istasyon müzesine ziyaretçi akını

Malıköy istasyon müzesine ziyaretçi akını :Sakarya Meydan Muharebesi’nde revir, askeri mühimmat ve lojistik merkezi ile uçak pisti olarak kullanılan Malıköy İstasyon Müzesi ziyaretçilerle dolup taşıyor.


İlköğretimden üniversite öğrencilerine, işçi memur ve esnaf olmak üzere toplumun farklı kesimlerini ağırlayan Müze’yi 2017 yılının ilk beş ayında 7 bin kişi ziyaret etti.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde Ankara-Eskişehir demiryolu hattı üzerinde bulunan Malıköy İstasyonu; Genel Kurmay Başkanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve TCDD’nin işbirliğiyle 01Haziran 2008 tarihinde müze olarak kültürel hayatımıza kazandırıldı.

Sakarya Meydan Muharebesi’nde şehit düşen 5 bin 713 Mehmetçik adına yapılan şehitlik anıtının yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün sivil giysili anıtının yer aldığı Müze Yerleşkesinde; Sakarya Meydan Muharebesi sırasında kullanılan 1897 tarihli Alman yapımı lokomotif ve Alman yapımı bir adet vagon, aslına uygun olarak yapılan 2 adet uçak ile istasyon binası yer alıyor.

Kurtuluş Savaşı’nın heykellerle ve görsel materyallerle temsil edildiği müzede, o dönemde kullanılan demiryolu malzemeleri de sergileniyor.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar