Bakan Arslan, Kars-Tiflis-Bakü Demir İpek Yolu’nun İlk Seferine Katıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 19 Temmuz Çarşamba günü, Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı Mamuka Bakhtadze, Kazakistan Demiryolları Başkanı Kanat Alpispayev ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile birlikte Asrın Projesi olarak nitelendirilen ve yapım çalışmalarında sona yaklaşılan Kars-Tiflis-Bakü treninin ilk seferine katıldı.Heyet, Kars Gar’dan hareket eden ilk yolcu treniyle Gürcistan’a seyahat etti.

Bakan ve beraberindeki heyet, ilk seferin ardından Gürcistan tarafındaki Ahılkelek Gar’a geçti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan burada yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

“BUGÜN BİR TARİH YAZILIYOR”

Kars-Tiflis-Bakü Demir İpek Yolu’nun ilk yolcu treninin seferi dolayısıyla açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, ” Bugün bir tarih yazılıyor. Sizinle bu tarihe şahitlik ediyoruz.” dedi. Kısa süre içinde Türkiye ve Gürcistan’daki çalışmaların, üç ülkenin iş birliğiyle bitmiş olacağını belirten Arslan şöyle devam etti. “Bu hattı özellikle yük taşımacılığının hizmetine sunmuş olacağız. Bu proje, üç ülkenin dünyanın hizmetine sunduğu bir proje olacak. En az bizim kadar Kazakistan’ı, Çin’i ve Avrupa’nın tamamını ilgilendiriyor. Çünkü başka koridorları düşündüğünüzde çok daha kısa sürede ve düşük maliyette yük getirisi sağlanabiliyor.”

Projenin hayata geçmesine çok kısa süre kaldığını belirten Arslan, “Temennimiz o ki, Asya ile Avrupa arasında orta koridorun tamamlayıcısı olan Marmaray’ı çok daha anlamlı hale getirecek olan demiryolu projesini hizmete sokmanın arifesindeyiz. Bu coğrafyadaki kardeşliği pekiştirecek, kültürel birlikteliği artıracak, ticareti büyütecek bir projenin son aşamasına gelmiş bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar