Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliğinde değişiklik

Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği’nde değişiklik :Ulusal demiryolu altyapı ağında çalışmalarına rağmen şehir içi raylı toplu taşıma aracı şeklinde faaliyette bulunan banliyö demiryolu araçlarında, ulusal demiryolu altyapı ağı standartlarına uygun olması şartıyla TSI teknik ve idari şartları aranmayacak.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, “Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği”, Resmi Gazete‘de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türkiye’de üretilen veya ithal edilen demiryolu araçlarının tescili için Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan TSI teknik ve idari şartlarıyla yönetmelikte belirtilen hususları karşılaması zorunlu tutuluyor ancak ulusal demiryolu altyapı ağında çalışmalarına rağmen şehir içi raylı toplu taşıma aracı şeklinde çalışan banliyö demiryolu araçlarında, ulusal demiryolu altyapı ağı standartlarına uygun olması halinde TSI teknik ve idari şartları aranmayacak.

 


1 Comment

  1. demiryolunda kullanılacak olan (özel şirketlere ait)yük/yolcu vagonlarında :yaş sınırlaması,,tcdd mevzuatına uygunluk.sigortalama..hasarsız arızasız … UIC standartlarına uygun imalat..tcdd ce yetkilendirilmiş yerlerde bakım/onarım..standart parça kullanımı..bakımlı tutmak gibi hususlar ihmal edilmemeli…Bağlı ortaklıklarda da olsa planlı /plansız onarım sonunda cer tesellümce kontrol ve raporlama olmalı..bandaj.pik sabo .olmamalı .hiç bir şekilde fren arızalı vagon kullanılmamalı..onarımda kullanılan değişen parça ve müstehlek malzemenin menşei belirtilmeli……………………………………..

Yorumlar