Umman’a Dört Yeni Demiryolu Hattı Projesi

Umman Sultanlığında demir yollarının inşasından sorumlu kurum olan Oman Rail tarafından hazırlanan ve 24/2017 sayılı Sultanlık Kararı çerçevesinde yürürlüğe konulan düzenleme çerçevesinde 4 bölümden oluşan yeni bir tren yolu hattının kurulması kararlaştırıldı.


Söz konusu hattın, ülkenin Thumrayt, Marmul, Hayma ve Duqm bölgelerini birbirine bağlaması planlanıyor. Aşağıdaki haritada ayrıntısı verilen hatta belirtilen söz konusu bölgeler ülkenin petrol ve madencilik kaynaklarının en yoğun olduğu ve aynı zamanda özellikle altyapı anlamında gelişmişlik düzeyi düşük olan bir alan konumunda. Söz konusu projenin hayata geçirilmesi halinde bu bölgelerden Duqm, Salalah ve daha sonra da Sohar Limanlarına ulaşımın sağlanması amaçlanıyor. Projenin yaklaşık 2,5 Milyar ABD Dolarına mal olması planlanıyor.

Hattın güzergahının ve yapılacak işlemlerin belirlenmesi amacıyla KİK ilkeleri nezdinde en az 5 yıl tecrübesi olan teknik müşavirlik firmalarının katılabileceği bir ihale açıldığı da biliniyor. Üst yapı işlemlerine bu ihale sonucunda oşuşturulacak kesin güzergahın belirlenmesinden sonra başlanılacak.

Aşağıdaki ağ sayfalarından, Oman Rail kuruluşu le doğrudan temasa geçilebildiği belirtilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar