10. UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi, Mayıs 2018’de Ankara’da YapılacakDünya çapındaki en önemli yüksek hızlı demiryolu etkinliği olan UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi’ nin 10’uncusu, TCDD ev sahipliğinde Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) tarafından tüm UIC üyesi demiryollarının işbirliği ile 08-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara Ticaret Odası ve Kongre Merkezi’nde (Congresium) gerçekleştirilecek.

“Sürdürülebilir ve rekabetçi işletimlere yönelik bilgilerin paylaşımı” teması çerçevesinde yapılacak “UIC YÜKSEK HIZ” kongresinde; teknik, ekonomik ve sosyal konularla ilgili gerçekleştirilecek birçok paralel oturum ve yuvarlak masa toplantılarının yanı sıra, teknik ziyaretler ve dünyadaki demiryolu sistemlerindeki en son gelişmelerin sergileneceği ticari bir fuar da düzenlenecek.

Bugünün ve yarının demiryollarını hazırlamakla görevli karar alıcılar ve temel aktörleri buluşturan Kongre’nin katılımcıları; demiryolları, demiryolu tedarikçileri, araştırma enstitüleri, üniversiteler, uluslararası örgütler ve finansal kuruluşların üst düzey temsilcilerinden oluşacak.

Dünyada 15 milyardan fazla kişi yüksek hızlı trenlerle seyahat etti…

Yaklaşık 24 bin km’lik yüksek hızlı demiryolu hattının işletildiği dünyada, dünya nüfusunun iki katı olan 15 milyardan fazla kişi seyahatlerini yüksek hızlı trenlerle gerçekleştirdi.

Önümüzdeki 20 yıl içerisinde dünyamızda yüksek hızlı demiryolu uzunluğunun iki katına çıkması bekleniyor.

Türkiye’de yüksek hızlı trenler…
2009 yılında Ankara-Eskişehir hattıyla YHT işletmeciliğine geçilen Türkiye’de; 2011 yılında Ankara-Konya, 2013 yılında Eskişehir-Konya, 2014 yılında Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Konya-İstanbul arasında YHT seferlerine başlandı. Halen Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasındaki yüksek hızlı demiryolunun yapımı devam ediyor.

Bugüne kadar 1.213 km YHT hattı işletmeye alınırken, 1.906 km YHT ve 1.154 km hızlı demiryolunun inşası sürüyor.

Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgilere http://www.uic-highspeed2018.com adresinden ulaşılabilir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.