Posted on Leave a comment

Apaydın, 2.Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi Hakkında Açıklamalarda Bulundu

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Mimar Mühendisler Grubu tarafından 06-07 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek 2. AR-GE ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi için, teknik elemanların hem geçmiş tarihi dokumuza hem toplumsal yapımıza uygun olarak faaliyet ve projeler üretmeleri gerektiğini vurgulayan Apaydın, ancak bu sayede ülkemizi refah seviyesi yüksek olan ülkelerin seviyesine çıkarabileceğini belirtti. Apaydın, “Erdemlilerden oluşan bu grubumuz da önemli faaliyetlerini sürdürmektedir, kendilerini takdirle izliyoruz.” dedi.

“AR-GE VE İNOVASYON OLMAZSA OLMAZ”

2003 yılından itibaren başlatılan demiryolu seferberliği kapsamında, yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projelerine yapılan yatırımlarla özellikle inovasyon anlamında birçok girdinin ülkemize geldiğini bildiren Apaydın, inovasyonların yerlileştirilmesi açısından Ar-Ge faaliyetlerini gelişmiş ülkeler açısından olmazsa olmaz gördüklerinin altını çizerek şöyle devam etti: “Biz özellikle demiryolu alanında master yapmak amacıyla 50 civarında mühendisimizi yurtdışında, gelişmiş ülkelerin demiryollarında eğittik ve master yaptırdık, daha sonra ülkemizde, bünyemizde istihdam ettirdik. DATEM adıyla Demiryolu Araştırma ve Teknoloji Merkezi’mizi kurduk. Sektörümüzde birçok testi yurtdışında yapıyorduk, bu arkadaşların şu anda faaliyetleri ile birlikte artık kamu olarak bünyemizde yapıyoruz. Böylelikle hem kendimize hem özel sektörümüze hizmet verecek şekilde bu arkadaşları istihdam ettik ve faaliyetlerine devam etmelerini sağlıyoruz.”

“TCDD’DEN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME DESTEK”

Yan sanayinin desteklenmesi anlamında TCDD’nin desteği ve teşvikiyle Eskişehir’de Raylı Sistemler Kümelenmesi ve Ankara’da Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS)’nin kurulmasını sağladıklarını, böylece ülkemizin alanında birçok firmayı raylı sistemlere kazandırmış olduğunu ifade eden Apaydın, şunları kaydetti: “Bu alanda iştiraklerimizi kurduk ve özellikle Adapazarı’nda EUROTEM dediğimiz hem banliyö araçlarını üreten hem yüksek hızlı tren araçlarını üreten bir iştirak kurduk. Çankırı’da da makas üreten VADEMSAŞ’ı kurduk. Sivas’ta da beton travers üreten SİTAŞ’ı kurduk. Böylece hem demiryolunun yol teknolojisini hem de araç teknolojisini yerlileştirmeye çalıştık.”

“YENİ AR-GE BAŞLIKLARI, YENİ PROJELER”

Konuşmasının sonunda Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ne de değinen Apaydın, Ar-Ge ve İnovasyon zirvelerinde hem ulusal hem uluslararası alanda çalışan firmaların bir araya geldiğini ve yapılan bilgi alışverişi sayesinde yeni Ar-Ge başlıkları bularak yeni projeler ürettiklerini ifade etti.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “İnşallah bu Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesinde hem bizim demiryolu açısından hem diğer sektörler açısından birçok Ar-Ge başlığı bulunacak ve bu Ar-Ge başlıkları sayesinde ve yapacağımız faaliyetlerle birçok ürünümüzü yerlileştirmek için adımlar atacağız. Bu konuda emeği geçen; Sergiyi düzenleyen Mimar ve Mühendisler Grubu’na da teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.