Bakan Arslan: “BTK Demiryolu Projesi Bölgeye Refah, Ümran ve Medeniyet Getirecek”Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 27 Eylül 2017 Çarşamba günü, Gürcistan Ekonomik ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Giorgi Gakharia, Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile birlikte Asrın Projesi olarak nitelendirilen ve yapım çalışmalarında sona yaklaşılan Kars-Tiflis-Bakü treninin Tiflis-Kars istikametinde gerçekleştirilen test sürüşüne katıldı.

“BİR RÜYA, BİR TARİH GERÇEKLEŞTİ”

Trende gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve üç ülkenin gerçekleştirdiği dünya çapındaki bu projenin, ekonomik ve beşeri ilişkilerin gelişmesi adına çok önemli olduğunu söyleyen Arslan, projenin fizibilite çalışmalarına değinerek, “Bakü’den kalkan bir trenin kesintisiz Tiflis’ten Kars’a gitmesine test anlamında eşlik ediyoruz. 19 Temmuz’da parça parça yaptığımız seyahatlerdeki tüm eksikliklerin giderildiğini görüyoruz. Bundan sonra kesintisiz test taşımacılığı yapılacak aşamaya gelmiş durumdayız. Projenin bugüne gelmesini sağlayan diğer bakanlarıma teşekkür ediyorum, adeta bir rüyayı, bir tarihi gerçekleştirdiler.” dedi.

“ÜÇ HALKIN KARDEŞLİĞİNİ, DOSTLUĞUNU PEKİŞTİRECEK ”

BTK Demiryolunun Azeri, Gürcü ve Türk halklarının kardeşliğini, dostluğunu pekiştirecek önemli bir proje olduğunu vurgulayan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde, Sayın Başbakanımızın da Bakanlığı döneminde projeyle ilgili süreçler başladı. Üç ülke arasındaki görüşmeler neticesinde hayal gibi görünen bir süreç bu hale geldi. Ben de bürokrat olarak bu ekipte yer alma şansı yakaladım. O günden bugüne bazen sıkıntılı süreçler yaşandı bazen de anlaşamıyor muyuz, olmuyor mu diye tereddüt ettiğimiz zamanlar oldu. Bürokratlarımızla sabahlara kadar müzakere yaptığımız zamanlar yaşadık. Sabah başladığımız programların ertesi sabaha kadar devam ettiğini biliyorum. Üç ülkenin dostluğunun, böyle bir proje için iradesini ortaya koyacağını o gün de görmüştük.”

Çalışmalar neticesinde başlangıçta 1 milyon, gelecek süreçlerde yaklaşık 6,5 milyon yolcu taşınmasının öngörüldüğünü dile getiren Arslan, ilk aşamada 3,5-4 milyon ton olan yıllık yük taşıma kapasitesinin de ilerleyen dönemlerde 15-20 milyon tona ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

“100 MİLYON TONLUK YÜK HAREKETİ VAR”

Yük taşımacılığının ilk aşamasında test sürüşlerinin gerçekleştirileceğini belirten Arslan, üç ülkeyle komşu bölgelerdeki diğer ülkelerin de bu hatta alışması ve yük verme süreçlerinin biraz zaman alabileceğini kaydederek, “Bugünden rakam vermek sağlıklı olmaz. Asya ile Avrupa arasında güzergahtaki tüm ülkelere ‘tek yol, tek kuşak’ ifadesine uygun şekilde hizmet verecek. Denizden ve alternatif yollardan 100 milyonlarca tonla ifade edilen bir yük hareketi var. Onlarla kıyaslandığında proje çok avantaj sağlayacak. Hedefimiz, 100 milyon tonluk yük hareketinden ciddi bir oranı Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden hedef pazarlara eriştirmek. Süre ve tarife avantajıyla ekonomik olmayan taşımalar da ekonomik hale gelecek. Bu proje yeni taşıma kapasiteleri oluşturacak, yeni pazarlara gidebilecek yükler için avantajlı olacak. Projeden çok umutluyuz.” diye konuştu.

BAKAN ARSLAN KARS GAR’DA VATANDAŞLARA HİTAP ETTİ

Bakan Arslan, test sürüşü sonrasında kendisini coşkuyla karşılayan vatandaşlara yapım çalışmaları devam eden Kars Gar’da hitap etti.

“BTK PROJESİ, EKONOMİK VE BEŞERİ İLİŞKİLERİ ÇOK DAHA İLERİYE TAŞIYACAK”

Arslan, Kars Garı’nda yaptığı konuşmada, özellikle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu projeyi çok önemsediğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili’ye teşekkür etti.

Söz konusu projenin başlangıcında bürokrat olarak yer aldığını anımsatan Arslan, “Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, bakanlığı döneminden itibaren bu projeye bu kadar önem vermişken bize düşen de onlara yol arkadaşlığı yapmak, projeyi bu günlere getirmekti.” değerlendirmesinde bulundu.

“BTK PROJESİ BÖLGEYE REFAH, ÜMRAN VE MEDENİYET GETİRECEK”

Proje kapsamında zor süreçleri geride bıraktıklarına değinen Arslan, “Bu projenin gerçekleşmesinde alın teri döken işçilerin her birinin alınlarından öpüyoruz. Proje, medeniyetleri, kültürleri bir olan insanların sadece ekonomik değil beşeri ilişkilerini çok daha ileriye taşıyacak. Azerbaycan ile Türkiye’yi sınırdaş hale getirecek. Refah getirecek, ümran getirecek, medeniyet getirecek. Bu bölgelerin kalkınmasına çok ciddi katkı koyacak.” diye konuştu.