Bakan Arslan’ın TÜVASAŞ ZiyaretiUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 10 Eylül 2017 Pazar günü, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve beraberindeki heyetle birlikte Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.’de (TÜVASAŞ) incelemelerde bulundu.

Vagon üretim hattında ve vagonlarda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan ve “Anadolu” isimli vagonu inceledikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Arslan, Hükümet olarak Türkiye’nin her yerinde gerek mevcut hatların yenilenmesi gerekse dünyanın 8’inci Avrupa’nın 6’ncı yüksek hızlı tren işletmecisi ülke haline gelmesi konusunda çok ciddi mesafeler kat edildiğine değinerek, “Şu an 1.213 km yüksek hızlı tren hattında işletmemiz devam ediyor ve yaklaşık 4.000 km’de de yüksek hızlı tren ve hızlı tren inşaatı devam ediyor. Bunun yanı sıra 5.000 km’ye yakın da yüksek hızlı tren ve hızlı tren hatları etüdü, proje hazırlanması çalışması demir yolu seferberliği kapsamında devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Arslan, ülkenin geldiği noktanın gurur verici ancak alınması gereken çok mesafe olduğunu ifade ederek, “Dolayısıyla bu demiryolu seferberliği kapsamında ülkenin her yerini demir ağlarla birbirine bağlarken ve ülkenin demiryolu taşımacılığına çok daha fazla pay alması adına çalışmalar yaparken, aynı zamanda demiryolu araçlarının da hem modernize edilmesi hem günümüz teknolojisine uygun, gerek Türkiye gerek de Türkiye dışı için, demiryolu araçları imal etmekle ilgili Sakarya, Sivas ve Eskişehir’deki fabrikalarımızda çok ciddi üretimler yapıyoruz.” dedi.

Bölgesel taşımacılığa hizmet edecek, 4’lü ve 3’lü setler halindeki demiryolu araçlarını incelediklerini ifade eden Bakan Arslan şöyle devam etti: “Arkadaşlar işe başladıktan yaklaşık 1 ay sonra bir seti bitirmiş oluyorlar ve her hafta bir seti bitiriyorlar. Şu ana kadar 35 set, 4’lü araç olarak düşünürseniz 140 aracı TCDD Taşımacılığa teslim etmiş durumdalar. Önümüzdeki yılsonu itibarıyla bu üretimi tamamlayacaklar. Şu ana kadar yüzde 30 olan yerli katkı payı, önümüzdeki yılsonu itibarıyla lisansını da almak şartıyla artık tamamen Türkiye’de yapılabilir hale gelecek. Buradan yurtdışına zaman zaman ihraçlarımız oldu ama daha fazla ihracat yapabilir hale geleceğiz.”

“Türkiye Milli Trenini yapabilir hale gelecek”

Elektrikli ve alüminyum gövdeli milli tren için çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Bakan Arslan, “Özellikle elektrikli ve alüminyum gövdeli milli treni ve yerli treni yapmakla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, Sayın Başbakanımızın başlattığı çalışmalar kapsamında inşa çalışmaları başlattık, yürütüyoruz ve bu çalışmalar bittiğinde de artık Türkiye kendi milli trenini yapabilir hale gelecek. Bu tek başına bir anlam ifade etmiyor, yapacağımız bu çalışmalarla biz ülkemiz içerisindeki ihtiyacı karşılamakla birlikte ihracat yapabilir hale geleceğiz. İşte o zaman çok daha önemli ve anlamlı bir hale gelecek.” diye söyledi.

“Bu bir seferberliktir.”

1951 yılında kurulan TÜVASAŞ’ın son dönemdeki seferberlik kapsamında daha modern ve daha güzel demiryolu araçları üretmesi konusunda aldığı mesafenin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Bakan Arslan; “Fabrikanın geliştirilmesi, çok daha modernize edilmesi ve Türkiye’nin yerli ve milli trenini yapabilir olması bizim için önemliydi. Genel müdürümüzden başlamak üzere mühendisimize, teknikerimize teşekkür ediyoruz. Bu bir seferberliktir. Eğer Cumhurbaşkanına hükümet, bakanlar, milletvekilleri ayak uydurursa başarı gelir. İşte biz bu seferberlik kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı kalkınma hamlesi ile birlikte ona ayak uyduracak şekilde ülkenin her yerinde çalışmalar yapıyoruz. Bu da o çalışmalardan birisi. Memnuniyetle görüyoruz ki, ciddi sayıda üretim yapılıyor. Özellikle dışa bağımlılıktan kurtulmak, ithalat yapmak yerine yerelde yapmak ve ihracat yapmak adına önemli bir mesafe almış durumdayız. Bundan sonra çok daha fazlasını yaparak ülkemizin bu kalkınma hamlesine biz de bakanlık olarak demiryolu araçları sektöründe gerekli desteği vermiş olacağız.” diye konuştu.

UDH Bakanı Ahmet Arslan’ın TÜVASAŞ’dan ayrılmasından sonra, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu ile birlikte TÜVASAŞ ve Mithatpaşa İstasyonunda incelemelerde bulundu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.