Bakan Arslan, İZBAN Torbalı-Selçuk Hattı Bir Ortaklık DeğildirTCDD’nin Selçuk-Torbalı(Tepeköy) hattı 08 Eylül Cuma günü, İzmir’in Selçuk İlçesi’nde düzenlenen törenle Başbakan Binali Yıldırım tarafından hizmete açıldı.

“TORBALI’DAN SELÇUK’A ULAŞTIK”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın katıldığı törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Hayırlı, uğurlu olsun. ‘Kim yaptı, kim yapmadı? derken, yaptık, bitirdik, açıyoruz. İzmir’in trafik sorununu çözmek için demiryolları ve belediye iş birliğiyle bu projeyi tamamladık. Buradaki amacımız metro standardında bir hizmet vermek. Önce Aliağa ile havaalanı arasındaki bölümü açtık. Daha sonra dedik ki: Burada kalmasın, kuzeyde Bergama’ya güneyde Selçuk’a kadar bu hattı uzatacağız. Önce Cumaovası’ndan Torbalı’ya olan kısmı bitti, onu da açtık. Sonra ‘Burada kalmaz.’ dedik, 26 kilometrelik Tepeköy Torbalı’dan Selçuk’a ulaştık.” dedi.

Trene binip 22 dakika sonra Torbalı’da olacaklarını belirten Yıldırım, İZBAN hattının uzunluğunun 110 kilometreye, istasyon sayısının 38’e ulaştığını kaydederek, İZBAN’ın, açılışından bu yana 482 milyon kişiye hizmet verdiği bilgisini verdi.

İZBAN’ın 360 milyon liralık maliyetinin 50 milyon lirasından azını İzmir Büyükşehir Belediyesinin karşıladığını belirten Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: “Önemi yok, yeter ki hizmet olsun, yeter ki vatandaşa kolaylık olsun, hayatını kolaylaştırsın, siz mutlu olun, yüzünüz gülsün, bizim için bundan daha büyük servet yok.”

Yıldırım, 2011 seçimleri öncesi İzmir’den milletvekili adayı olduğu dönemde “35 İzmir 35 Proje” dediğini, bugün bu projelerin 8’inin bittiğini, 14’ünün de üzerinde çalışıldığını ve bitmek üzere olduğunu belirterek, Selçuk’taki İZBAN Projesi’nin de bu 35 projeden biri olduğunu söyledi.

“MARMARAY BENZERİ PROJE İZMİR’DE DE OLACAK”

Türkiye’nin göğsünü kabartan, ilham veren projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Başbakan Binali Yıldırım, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi projeleri tamamladıklarını, İstanbul-İzmir Otoyolu gibi birçok projenin de devam ettiğini anımsatarak İstanbul’un Marmaray’ı olduğunu, İzmir’in de benzer projesi olacağına dikkati çekti.

“BİZİM İÇİN İZMİR VE SELÇUK ÖNEMLİ”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir’i hep önemsediğini ve İzmir’e verdikleri sözü yerine getirmek için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, “Her belediye hizmet ediyor ama Ulaştırma Bakanlığı her belediye ile iş birliği yapmıyor. İzmir, projelerini İzmir ile birlikte yaptı. Siz, ‘Belediye İzmir’in toplu ulaştırmasını gerçekleştiremiyor, buna sahip çıkılması gerekiyor.’ dediniz. Biz devreye girdik. Bugün hizmete açılacak olan İZBAN Torbalı-Selçuk kısmının maliyeti 300 milyon lira. Bu rakamın 250 milyon liradan fazlasını Bakanlığımız, 50 milyon liradan daha az kısmını ise Belediye karşılıyor. Bu, ortaklık değildir. Biz de ortaklık olmadığını biliyoruz ama bizim için İzmir ve Selçuk önemli, sizlere hizmet getirmek önemli.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Başbakan Binali Yıldırım, UDH Bakanı Ahmet Arslan ve diğer bakanlar, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, milletvekilleri, UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcıları Orhan Birdal ve Ahmet Selçuk Sert, Strateji Geliştirme Başkanı Erol Yanar, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve UDH Bakanlığı’na Bağlı ve İlgili Kurum ve Kuruluşların Genel Müdürlerinin katılımıyla Torbalı(Tepeköy)-Selçuk hattının açılış kurdelesi kesildi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.