CHP’li Gürer: “TCDD Projelerinde Hırsızlığın Önüne Geçilemiyor”CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon üyesi Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, alınan her türlü tedbire rağmen, TCDD’nin sinyalizasyon, telekomünikasyon ve
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TCDD Projelerindeki hırsızlık olaylarıyla ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi sundu.

CHP Milletvekili Gürer, önergesinde “TCDD Sinyalizasyon, telekomünikasyon, elektrifikasyon projelerinde 2005-2015 yıllarında hırsızlık olayları meydana gelmiş midir? Kurumun bu bağlamda zararı var mıdır? Var ise ne kadardır? Yapımı devam eden hatlarda hırsızlıklar nedeni ile Gecikme yaşanmakta mıdır?” şeklindeki sorulara yanıt verilmesini istedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Sinyalizasyon, Telekomünikasyon ve Elektrifikasyon projelerinde alınan her türlü güvenlik tedbirlerine rağmen zaman zaman hırsızlık olaylarının yaşandığını açıkladı.

Yapım işlerinde ilgili mevzuat gereği yüklenici firmalara işe başlamadan önce ali risk sigortası yaptırıldığını bildiren Bakan Arslan, “Hırsızlık olayları nedeniyle TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü aleyhine maddi bir kayıp oluşmamakla birlikte bu tür istenmeyen olayların yaşanmaması ve projelerde gecikmeye sebebiyet verilmemesi için hırsızlık olaylarının önlenmesine yönelik olarak yüklenici firmalardan gelen talepler kısa süre içinde karşılanmaktadır” dedi.

Hırsızlık olaylarıyla ilgili olarak emniyet güçlerinden gerekli tedbirlerin alınmasını talep ettiklerini söyleyen Bakan Arslan, “Ayrıca kesin kabulü yapılan projelerde ise Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon (EST) tesislerinin korunmasına yönelik mevcut güvenlik tedbirlerine ilave olarak teknik bina ve trafo merkezlerine CCTV (Close Circuit TeleVision – Kapalı Devre Televizyon) sistemi, hırsız alarmı sistemi ve emniyet birimleri ile sıkı işbirliği vb. tedbirler ile işletmecilik sisteminin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi için çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.