Çin, Saatte 4 Bin Km Hız Yapacak Uçan Tren İçin Çalışıyorİleri teknolojide önemli adımlar atan Çin, saatte 4 bin kilometre hıza ulaşacak tren için harekete geçti. Çin Uzay Bilimleri ve Endüstrisi Şirketi, “Uçan tren” projesi için araştırma aşamasına geçildiğini duyurdu. Uçan trenlerin, kentlerdeki ulaşım süresini azaltacağı ve kimyasal enerji tüketmeyeceği belirtildi.

Çin Uzay Bilimleri ve Sanayi şirketi, geçtiğimiz günlerde saatte 4 bin kilometre hızla gidebilecek olan hızlı tren projesi üzerinde çalışmaların yapıldığını açıkladı.

Yeni yapımına başlanacak olan uçan tren projesinin detayları hakkında bilgi veren, Çin Uzay Bilimleri ve Endüstrisi Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Liu Shiquan,   Hubei eyaletinin Wuhan kentinde düzenlenen 3. Çin Ticari Amaçlı Uzaycılık Forumu’na katılarak, Maglev adı verilen bir teknoloji sayesinde uçan tren projesinin, ses hızını da aşabileceğini , “Uçan trenin” hızının geleneksel hızlı trenlerin 10 kat üzerinde olacağını açıkladı.

Uçan trenlere ilişkin bir açıklama da projenin teknoloji sorumlusu Mao Ka (Mao KA)’dan geldi. Mao, ilk adımda saatte bin, ikinci adımda ise saatte en yüksek 2 bin kilometre hıza ulaşan bir ana hat kurmayı planladıklarını söyledi. Kentler arasındaki ulaşım ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini belirten Mao, son olarak da saatte 4 bin kilometrelik hız kapasitesi yaratmaya çalışacaklarını ifade etti..

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.