Cumhuriyet Üniversitesi’ne Raylı Sistem ŞartRaylı sistem konusunda çizdirdikleri projenin hayata geçirilmesi gerektiği konusunda ısrarcı davranan Ulaştırma Ve Demir yolu Çalışanları Hak Sendikası Genel Başkanı. Abdullah Peker, Raylı sistemin Sivas’ın ulaşım sorununu çözeceğini söyledi.

Peker “ Sivas’ın en büyük sorunları arasında yer alan ulaşım sorununu çözmek amacı ile Sendika olarak, yaklaşık altı yıl önce Teknik ve proje danışmamıza Şehir – Üniversite arası Hafif Raylı sistem projesi yaptırmıştık Televizyonlar ve yazılı basında projemizi çok kez anlatmamıza rağmen Siyasi ve Bürokratik yetkililerden ilgi görmemiş olmamız bizi derinden üzmüştür. Üniversite Öğrencilerin hastaların ,hasta yakınlarının otobüslerde tıklım tıklım, şeklinde yolculuk yapmaları ve yolculuğun çileye dönüştürülmesi dramatik bir olaydır diyoruz.

Ülkemizde bir çok ilde en son olarak Batman’da yapımına başlanan hafif raylı sistem yolcu taşımacılığının Sivas’ımız da olmamasını yada uygulamaya konulmamasını anlamakta güçlük çekiyorum.

ilimizin bürokratlarının, Milletvekillerinin bu ulaşım sorununun çözülmesi noktasında gereken hassasiyeti göstermelidirler ve bu konuda mesai harcamaları gerekmezmi? Üniversite Ögrencileri, Çalışanlar ve hasta yakınları projemize destek olamaları noktasında kamu oyu yaratılmasını istiyoruz.” dedi.

Üniversiteler de ögrenci sayısı sürekli artış gösterdiğini dile getiren Peker, buna paralel olarak Cumhuriyet ünivesitesinde’de ögrenci sayısı artış gösterdiğini ve bu nedenle ileriki tarihlerde ulaşım sorununun had safhaya ulaşacağını kaydetti.

Peker “ Sivas merkez nüfusumuz üç yüz bini aşmış C.Ü Kampüsün de öğrenci sayımızın 50 beş bini geçmiş olmasına rağmen şehir merkezi öğrenci kampüsü arası hafif raylı sistem projesinin şimdiye kadar başlatılmamasını duyarsızlık olarak nitelendiriyoruz.

Bizim tespitlerimize göre Üniversite Öğrencilerimizin yirmi bini şehir merkezinde barınmaktadır. Ayrıca günlük C.Ü Araştırma ve Uygulama Hastanesine ortalama on bin hasta, ziyaretçi, personel ve başkaca nedenlerle girişin olduğu tespit etmiş bulunmaktayız. Günlük ortalama toplam 35 bin insanın şehir merkezinden üniversite kampüsünde ulaşımı büyük çoğunlukla otobüs ulaşımı ile sağlanmaktadır. Söz konusu durum kurumlarımızca idare edilemediği otobüs işletmeleri üniversitede otobüs terminali kurmalarına rağmen ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu en önemlisi ise 35 bin üzerinde günlük yolcunun çektiği çile herkesin malumudur.

Sendikamız şehir merkezi üniversite kampüsü arasında günlük otuz bin insan potansiyelinin yanında ileriye dönük nüfus artışı ve öğrenci sayısındaki artışı da dikkate alarak hafif raylı sistem görüşünü benimsemektedir.” Açıklamasını yaptı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.