Gümrükçüoğlu: Sümela Manastırı Teleferik Projesi Hayata Geçecek

Sumela Manastiri Trabzon
Fotoğraf: Wikipedia

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, basın mensupları ile sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Gümrükçüoğlu, tarihi belediye binasında düzenlenen toplantı öncesinde basın mensuplarıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan Meydan Parkı II. etap kentsel yenileme alanını gezdi.


Burada basın mensuplarına ayrıntılı açıklamalarda bulunan Gümrükçüoğlu, “Burada derme çatma binalarla belediye hizmet üniteleri oluşturulmuştu. Tarihi meydan ve tarihi belediye binasını eski haline getirmek bizim için bir sevdaydı. Hepinizin bildiği gibi ilk olarak Meydan Parkı’nı düzenledik. 4 bin m2’lik alanı 15 bin m2’ye çıkardık. İkinci etabı ise bu alanın halka kazandırılmasıydı. Adeta el yordamıyla burası ihya edildi. İskenderpaşa Camisi’ne 750 kişilik, yürüyen merdivenlerle inilip çıkılan bir mescit kazandırıldı, İskenderpaşa’nın kabri ihya edildi. Tarihi binalar restore edildi. Şimdi sıra üçüncü etaba geldi. İskenderpaşa Camisi’nden Trabzon limanına bakan bölgenin de üçüncü etap olarak projelendirilmesi tamamlanmıştır. Orayı da yapacağız” diye konuştu.

“Teleferik projesi hayata geçecek”

Gümrükçüoğlu, Sümela Manastırı’nda yapılması planlanan teleferik projesine değinerek, Sümela Manastırı’nın restorasyonunun tamamlanmasının ardından oradaki tesisleri yenileyerek, teleferik projesini hayata geçireceklerini ifade ederek, orada borçlanarak o işi yürüteceğiz. Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile Sümela Manastırı, restorasyonun tamamlanmasından sonra eş zamanlı olarak teleferiği gerçekleştireceğiz. Günlük günü birlik tesisleri yenileyeceğiz. Bunun karşılığında orayı birkaç yıl kollanacağız.dedi

“Maraş Caddesine Hafif Raylı Sistem Geliyor”

Hafif raylı sistem o proje ekinde Maraş Caddesi bulvarı boyunca gidecek, Yavuz Selim Bulvarı boyunca hem gidecek hem de gelecek. Akyazı Stadının olduğu yerde ana istasyonundan, 3. Etapta sahil yolunu da izleyecek. Akyazı’da ki ana istasyonundan Havaalanına kadar gidecek. Bu proje bu yılın sonunda bitecek. Bittiği zaman Akyazı’dan, Havaalanına kadar olan kısmın yapım masrafı 400 trilyondur. Bunun kredilendirilip bulunması gerekiyor. Bütün şehre hafif raylı sistem olacak. Of’tan Beşikdüzü’ne.. Finansman bulundukça etap etap yapılacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar