Malatya’da Trambüs Seferleri ÖZSAN Kavşağına UzatıldıMalatya’da toplu taşımaya nefes aldıran, yolcularda büyük memnuniyet yaratan Trambüs Sistemi ÖZSAN Sanayi Sitesi Kavşağı’na kadar uzatıldı.

Konuyla ilgili MOTAŞ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yoğun talep üzerine yapılan değerlendirme sonucunda böyle bir karar alındığı belirtilerek; “devreye alındığı günden itibaren büyük bir teveccühle kullanılan ve geri bildirimlerin tamamına yakınında memnuniyet gözlemlediğimiz trambüs sistemini biraz daha uzatarak ÖZSAN Sanayi Sitesi Kavşağından dönüşünü sağlıyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde alınan bu kararla sanayi esnafı ve civar yolcularının da bu ulaşım rahatlığını yaşamasını istedik.

Söz konusu bölgeye katener hattı çekmeden araçların üzerindeki batarya ile bölgenin ulaşımını sağlamayı planlıyoruz. Yaptığımız testler sonucu MAŞTİ ile ÖZSAN Sanayi Sitesi Kavşağı arasındaki mesafeyi batarya ile kat edebileceğimizi gözlemledik. Ulaşım planlamalarımızı buna göre yaptık. Okulların açıldığı ilk gün olan 18 Eylül tarihinden itibaren de seferleri başlattık.

Türkiye’de ilk; Bataryalı Toplu Taşıma
Malatya’da hayata geçirdiğimiz Trambüs Sisteminde beklenen performans ve tasarrufu sağladığını gördük. Edindiğimiz bu sonuçla Trambüs sistemiyle ne kadar isabet ettiğimizin sonucuna vardık. Tüm bunlar göz önüne alınarak Türkiye’de tek örneği olan ve yakında Şanlıurfa ilimizde de işletmeye alınacak Trambüs sistemini katanersiz, yani elektrik enerjisi olmadan batarya ile ÖZSAN Kavşağına kadar uzattık. Bu da Türkiye’de elektrik enerji hattı olmadan; bataryanın gücüyle yapılan ilk toplu taşıma örneğidir” ifadelerine yer verildi.

ÖZSAN Trambüsünde yolculuk yapan Mehmet ismindeki yolcu, yapılan hizmetten memnun olduğunu ve Trambüsün ferahlığını kendilerine yaşatan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ettiğini belirterek; “halkına kendisini adamış başkan diye buna derim ben. Bir yılda Malatya’nın tüm cadde ve sokaklarını ters çevirerek alt ve üst yapısıyla modern bir görünüm kazandırdı. Tüm karşı kampanyalara rağmen Trambüs Sitemini Malatya’ya kazandırdı. Şimdi de büyük bir açılım gerçekleştirerek Trambüs hattını uzattı. Yöre halkı olarak çok memnun olduk. Bundan sonra konforlu bir seyahat etme imkanı bulacağız” sözleriyle duygularını ifade etti.

ÖZSAN Sanayi Sitesinde esnaf olduğunu söyleyen Ramazan isimli vatandaş da uzatılan trambüs hattından duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “sabahları işyerimize gelmek bir sıkıntı idi. Ancak bundan sonra ferah bir ortamda, sessiz, serin ve dinlenmiş olarak iş yerimize ulaşacağız. Evimizin yakından geçen trambüslere binerek iş yerimizin önünde ineceğiz. Bu bizim için büyük bir nimet. Sebep olanlardan Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamada, MAŞTİ-ÖZSAN Sanayi Sitesi Kavşağı arasında yolcu taşıyan trambüslerin sefer aralıklarının bilgisi de paylaşıldı. 06 54’te MAŞTİ’den başlayacak seferler 08 30’a kadar 12 dakikada bir, yine 14 06’da başlayan öğlen sonu seferleri 15 30’a kadar 12 dakika aralıklarla sefer yapacaktır. Yine çıkış noktası MAŞTİ olan seferler ÖZSAN Kavşağından dönüşte de Üniversiteye kadar uzayacak. Talep halinde ve ihtiyaç duyuldukça hattın uzatılması, sefer sayısının artırılması ve tüm güne yayılması planlanabilecektir

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.