TCDD’den İscehisar’a Dev YatırımTCDD tarafından İscehisar’a 142 milyon değerinde iltisak hattı ve Lojistik merkezi yatırımı yapılacak.

Devlet Demiryolları Modernizasyon Servis Müdürlüğü tarafından, 2023 yılına kadar ülkemizdeki toplam taşıma içerisindeki demiryolu taşıma payını %10 seviyesine çıkartmak suretiyle gerek yurt içi, gerekse ithalat – ihracat ve transit taşımalarda ulaşım maliyetlerini minimum seviyeye çekerek makro dengeye olumlu yönde katkı sağlanmasına yönelik çalışmalar kapsamında,

Afyonkarahisar İli içerisinde yer alan Liman, Organize Sanayi Bölgesi ve fabrikaların demiryolu taşımacılığına tercihlerini yönelterek ülke ekonomisine doğrudan devlet teşekkülü üzerinden katkı sağlanması amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi adına TCDD 7. Bölge Müdürlüğü ile İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi arasında imzalanan ön mutabakat metni doğrultusunda;

Afyonkarahisar İli ile İscehisar İlçesi arasında yapılması planlanan iltisak hattı (demiryolu hattı) ile İscehisar OSB ve İscehisar Belediyesi Lojistik Alanı TCDD 2017 yılı yatırım programına alınmış olup, etüt ve proje çalışmaları ödeneği de onaylanmıştır.

Bu çerçevede TCDD tarafından İscehisar İlçemize kadar yapılacak olan demiryolu bağlantısı ve Lojistik Yük Merkezi için yer belirleme çalışmaları tamamlanmıştır. Belirlenen alanın saha çalışmalarına; İscehisar Kaymakamı – İscehisar Mermer İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet ÖZTABAK, Belediye Başkanımız – İscehisar Mermer İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Mustafa ÇİBİK, İscehisar Mermer İhtisas OSB Müdürü Muhammed BACAKSIZ, TCDD 7. Bölge Müdürü Adem SİVRİ ve 7. Bölge Servis Müdürü Yusuf TETİK katıldı.

TCDD 7. Bölge Müdürü Adem SİVRİ TCDD tarafından İscehisar İlçemize kadar yapılacak olan demiryolu bağlantısı ve Lojistik Yük Merkezi için hazırlanacak olan toplam 590.000,00-TL bedelli proje etüt ihalesinin de 05/10/2017 tarihinde gerçekleştirileceği müjdesini vererek, yapılacak olan yatırım içinde 2017 yılı yatırım programına toplam 142.000.000,00-TL tutarında bir yatırım miktarı ayrıldığın belirtti.

Belediye Başkanımız Mustafa ÇİBİK; 2013 yılından bu yana da aralıksız devam eden çalışmalar sonucu, TCDD’nin 2017 Yılı Yatırım programına alınan iltisak hattı ve lojistik yük merkez projesi yapımı için emeği geçen herkese teşekkür ederek, hayallerin ötesindeki bu projenin Afyonkarahisar İli ve İscehisar İlçesinde faaliyet gösteren bütün sanayicilerimize hayırlı olsun dedi.

Yapılacak Olan Bu Proje Sayesinde;

Afyonkarahisar İli ve İlçemizde faaliyet gösteren mermer firmalarımız genellikle Çin, ABD, AB olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapmak için İzmir Limanını kullanmaktadır. İlçemiz ve Organize Sanayi Bölgemiz içerisinde yer alan bu firmalarımız genellikle bu ürünlerini Karayolu ile limana taşıdıkları için mevzuat nedeniyle belirli sıkıntılar yaşamaktadır. Ayrıca;

İscehisar İlçesi ile İscehisar Mermer İhtisas OSB içerisinde faaliyet gösteren Mermer İşletmelerine Denizli, Burdur, Bilecik, Antalya, Bursa, Muğla, Isparta, Kütahya, Eskişehir, Emirdağ ve Şuhut bölgelerindeki mermer ocaklarından da blok mermerler gelmektedir. Mermer bloğu fiziki yapısı itibariyle, nakliye amacıyla ikiye bölünmesinin söz konusu olmadığı için, firmalar, ürünlerini limanlara ve fabrikalara naklederken, Karayolu taşıma standartlarına uygun hale getirmekte sorun yaşamaktadır. Bu sorun neticesinde karşılaştıkları cezalar ve müşteri kayıpları, firmalarımızın rekabet güçlerini de olumsuz etkilemektedir. Olumsuzlukların giderilmesi adına, firmalarımızın demiryolu ile taşımacılığa yönlendirilmesi onların rekabet güçlerinin de arttırılmasına katkı sağlayacaktır.

Yük potansiyeli oldukça yüksek olan İscehisar İlçesi ve İscehisar Mermer İhtisas OSB içerisinde faaliyet gösteren mermer firmaları İlçemiz Bahçecik yolu üzerinde hızlı tren hattı güzergâhı yanında kurulması planlanan lojistik alan sayesinde, ürünlerini doğrudan limanlara ve diğer lojistik üslere de nakletme imkanı bulacağı için zamandan, nakliye masraflarından ve Karayolu taşıma standartları sebebiyle uygulanan cezai işlemlerden de kurtulmuş olacaklardır.

Lojistik hizmetlerde, demiryolu taşımacılığı ön plana çıkartılarak ekonomi sağlamayı hedefleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar A.Ş.’ninde hedefleri arasında yer alan ihraç mallarının belirli bir merkezlerde toplanarak konteynerlerle limanlara taşınması ve oradan da ihracatın gerçekleştirileceği ülkelere gönderilmesi öngörülmektedir.

Bu sebeple; 2011 yılında TOBB tarafından kurulan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar A.Ş.’ye C Grubu hisse ile İscehisar Mermer İhtisas OSB’de ortak olmuştur.

TCDD tarafından yapılacak olan iltisak hattı ve lojistik yük merkezi çalışmaları tamamlandığında da bu şirket ile ortak hareket edilmesi de planlanmaktadır.

Afyonkarahisar İli ihracatını da büyük ölçüde etkileyebilecek ve İlimizin mevcut ihracat potansiyelini daha üs seviyelere taşıyacağına inandığımız bu önemli projeler, gerek ulusal gerekse uluslararası pazarda da İlimizin rekabet gücünü arttıracaktır.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.