Yerli otomobil için Konya’dan 5 farklı alan önerisiYerli otomobil yatırımı konusunda en istekli illerin başında yer alan Konya, yatırımın Konya’ya yapılması halinde 2 bölgede 5 farklı yatırım alanı sundu. Konya Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölgesi ve MEVKA tarafından hazırlanan ‘Konya’da Otomobil Üretilebilirliği Fizibilite Raporu’nda da yer alan önerilerden birinci bölge havaalanının karşısında, lojistik merkez ve demiryolunun hemen yanı başındaki Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin genişleme alanı içerisinde. Bu bölgede 4 farklı alan sunuldu. Yatırım için sunulan ikinci bölge ise Kaşınhanı civarındaki sanayi bölgesinde.

Türkiye’nin kendi yerli otomobilini yapması konusunda Konya’nın en başından bu yana milli bir duruş sergilediğini ifade eden Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Konya’nın yerli otomobil yatırımcısına beş farklı alan sunan tek il olduğunun altını çizdi. Kütükcü, “Her şeyden önce Türkiye’nin kendi otomobilini yapma konusunda ortaya koyduğu irade hepimiz için memnuniyet verici. Sayın Cumhurbaşkanımızın üzerinde titizlikle durduğu bu konuda Konya olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Konya, çözüm üretmeye hazır

Konya’nın yerli otomobil yatırımı için en uygun şehir olduğunu, bu yatırımın Konya’ya yapılmasının başta Anadolu olmak üzere ülkenin tüm bölgelerinde kaldıraç etkisi göstereceğini vurgulayan Kütükcü, “Şehrimiz güçlü otomotiv endüstrisi, nitelikli insan kaynağı, düşük deprem riski, coğrafi konum gibi pek çok avantaja sahip. Dolayısıyla bu yatırımın en doğru adresi Konya’dır. Zira bu yatırımın Konya’da yapılması hem Marmara Bölgesi’nin yükünü hafifletecek hem de başta Anadolu olmak üzere tüm bölgemizin kalkınmasında kaldıraç etkisi gösterecektir. Yerli otomobil yatırımının Konya’ya yapılması halinde yatırımcıya 2 bölgede 5 farklı yer önerisi sunacağız ancak yatırımcının farklı bir alanı istemesi halinde bu konuya da çözüm üretmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Lojistik Merkez çok büyük bir avantaj

Konya’nın yerli otomobil yatırımı için sunduğu önemli avantajlardan bir tanesinin de Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla temeli atılan Konya Kayacık Lojistik Merkez Projesi olduğunu bildiren Kütükcü, şunları söyledi: “ Konya, bugün Türkiye’nin 3. büyük organize sanayi bölgesine sahip. Konya Organize Sanayi Bölgemiz yatırımcısına uluslararası standartlarda hizmet sunuyor. Gerek nitelikli sanayi alt yapımız gerekse şehirde tüm kurumlarımızla birlikte hareket edebilme kabiliyetimiz bir yatırımcı için çok büyük avantaj. Ayrıca temeli geçtiğimiz günlerde atılan Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin hemen yanı başındaki Kayacık Lojistik Merkezi, bir milyon metrekare toplam alanla ülkemizin en büyük ve en önemli lojistik merkezlerinden biri olacak. Konya, bu projeyle Türkiye’yi Orta Anadolu’dan tüm dünyaya bağlayacak. 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması öngörülen bu merkez yerli otomobil yatırımı için çok büyük bir lojistik avantajı ortaya koyuyor. Öte yandan lojistik merkezle birlikte Konya Organize Sanayi Bölgemizde, faaliyetlerine devam eden Innopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve alanı rezerv edilen teknik üniversitenin de hayata geçmesiyle üretim, lojistik ve bilgi temelli önemli bir ekosistemi de hayata geçirmiş olacağız.”

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.