Başkan Toçoğlu: “Zamanı geldiğinde raylı sistem olacak”Depreme en hazır şehirlerin başında Sakarya’nın geldiğini vurgulayan Başkan Toçoğlu, “Sakarya yeşil alanları, geniş yolları, estetik mimarisi, insanların gökyüzü ile irtibat kurmasıyla en özel şehirler arasında yer alıyor. Kat sınırlamasına tepkiler aldık ama buna her zaman direndik, direnmeye devam ediyoruz. Yalnız kalsak da bunun arkasındayız. Trenin yer altına alınarak mevcut gara gelmesini teklif ettik. Maliyet dolayısıyla rafa kalktı. Şimdi Mithatpaşa’ya yeni gar inşa edilmesi görüşülüyor”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yerel basın ve ajans temsilcileriyle Afet Koordinasyon Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantıda SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan ve basın mensupları yer aldı. Toçoğlu, şehirde devam eden çalışmalar ve projelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Afetteki ihtimaller düşünüldü
Başkan Toçoğlu, “Afet Koordinasyon Merkezi olarak inşa ettiğimiz bu binada tüm afet senaryoları göz önünde bulunduruldu. Afet anında enerji ve iletişim kesintisi söz konusu değil. Yatakhaneler, bin kişilik yemek çıkarılacak bir mutfak, helikopter pisti, koordinasyon merkezi, idari oda tüm detaylar düşünüldü. Ayrıca hastaneyle de yan yana olması önemli bir avantaj.”

Sakarya Nehri’ni korumaya aldık
“2014 seçimlerinin ardından tüm il sınırları Büyükşehir’e dahil oldu. Yeni dahil olan ilçelerle ilgili analizler yapıldı. İhtiyaçlar tespit edildi. Geyve, Alifuatpaşa, Taraklı, Pamukova, Karasu, Kocaali ve Kaynarca’da altyapıda ciddi ihtiyaçlar vardı. Bu bölgelerin atıkları arıtılmadan Sakarya Nehri’ne bırakılıyordu. Çok kısa süre içerisinde ihaleler yapıldı, arıtma tesisleri inşa edildi. Sakarya Nehri’ni korumaya aldık. Karasu’da da arıtmayı devreye aldık. Karasu sahillerini mavi bayrakla buluşturduk. Kocaali’de yakında devreye alınacak. Karaürçek, Ferizli ve Söğütlü’de de bu sorunlar çözüme kavuşacak.”

Şehrin en büyük çevre yatırımı
“Şehrin en önemli çevre yatırımının ihalesini gerçekleştirdik. Burada Sakarya’nın tüm atıkları toplanacak ve önce enerji üretilecek ardından gübre üreteceğiz. Yaklaşık 100 milyonluk yatırımla en büyük çevre yatırımı olan SEKAY’ı hayata geçirmiş olacağız. Burada herhangi bir kimyasal atık olmayacak.”

Kuzeye yeni bir baraj
“Karasu yaz aylarında susuzluk çekiyordu. Kocaali’de aynı şekilde su sorunu yaşıyordu. Karasu ve Kocaali belediye başkanları sırasıyla vanayı açıp kapatıyorlardı. Kaynarca’da çok büyük su sorunu yaşanıyordu. Geyve, Taraklı bölgelerinde de benzer sorunlar yaşanıyordu. İnşallah bu bölgelerin de sorununu çözüyoruz. Ayrıca yakında şehrin kuzeyinde bir baraj inşa edeceğiz. Hamdolsun bu bölgelerimizde yaptığımız yatırımlarla su sorununu çözdük.”

700 bin ton asfalt
“Şehrin dört bir yanında asfalt çalışması yapıyoruz. Grup yollarını asfaltlarken, ilçelerimizin sorunlarını çözerken “Şehir senin için yenileniyor” projesi kapsamında şehir merkezindeki farklı caddelerde asfalt çalışmaları yapıyoruz. İnşallah sadece bu yıl içerisinde 700 bin ton asfalt çalışması yapmış olacağız.”

Şehre yeni köprü ve duble yol
“15 Temmuz Bulvarı’nın sonundan, Karasu yolu üzerinde yeni bir üst geçit yapıp Sakarya Nehrine yeni bir köprü inşa ederek karşıya geçilecek ve Karapürçek sapağına, Pekşenler tarafına yolu bağlayacağız. Bununla ilgili kamulaştırmayı tamamladık ancak Karayolları’nın yeni bir teklifi oldu bu kapsamda bazı yeni kamulaştırma alanları çıktı. Şimdi bu kamulaştırmaları tamamlıyoruz, bir yandan da projesi tamamlandı. İnşallah bunun da ihalesine çıkacağız. Şehrin yeni giriş kapısı olacak.”

Demokrasi meydanının kararını halkımız verecek
“Demokrasi Meydanı’nın son halini kamuoyu ile paylaştık. Uzun bir süredir Demokrasi Meydanı ile ilgili çalışma yürütüyoruz. Konuyla ilgili farklı kesimlerin görüşlerini aldık. Meydandaki yüksekliği ortadan kaldırıyoruz. Zemin yenileniyor. Yeşil alan artacak. Aydınlatma yapılacak. Atatürk heykeli ile ilgili de çalışma yapıyoruz. Ayrıca Bulvar tarafında ahşap bir yapı düşündük. Alt kısımları boş. Bulvarla irtibatı kesilmiyor. Dev ekran kuruyoruz. Sakarya’yı anlatan bir bölüm yer alacak. Kitap satış ofisi bulunuyor.”

Yeni ulaşım yatırımları
“Şehir girişinde tüm trafik Sedaş kavşağına yığılmasın diye Erenler Yavuz Selim Caddesi üzerinde yeni bir duble yol çalışması yapıyoruz. Burada hızlı ilerliyoruz. Yazlık’ta yeni bir kavşak çalışması yapıyoruz. Yazlık-Kipa arasında yolu genişletiyoruz. 32 Evler-Hızırilyas arasında da yürüttüğümüz duble yol çalışmasında da sona gelindi. Yakında asfaltını atacağız.”

Zamanı geldiğinde raylı sistem olacak
“Sakarya’ya elbet raylı sistem gelecek. Ancak burada önemli olan raylı sisteme en uygun zamanda bunu şehre kazandırmak. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Burada bir sıralama vardır; lastik tekerleklilerle, toplu taşıma araçlarıyla ulaşım taleplerini karşılarsın fakat bunun yetmediği bir zaman geldiğinde de raylı sisteme geçersin. Sakarya’da bu gelişme hızı devam ettiği sürece zaten raylı sistem gündeme gelir. Bunların hesap edilmesi gerekir. Potansiyel oluştuğunda bu gerçekleşir.”

Tren merkeze gelsin dedik
“Mithatpaşa’dan itibaren altı geçit yer alıyor. TCDD yönetmeliğine göre bariyer sistemi kabul edilmiyor. Geçitlerin olduğu yere ya alt geçit ya da üst geçit yapılacak. Bize söylenen şu; birinci geçide Bosna Caddesi’nden Atatürk Lisesi tarafına köprü yapılacak. Bu bölgede bu mümkün mü? Sağa sola dönüşler ne olacak? Alt geçitler için en az 200 metre genişlik gerekiyor. Bu bölgelerde böyle bir imkan var mı, yok. İkinci ve üçüncü geçit tamamen kapatılacak. Bu şekilde trafik yönetilir mi? İkiye bölünmüş bir şehir, Berlin Duvarı gibi ayrışmış bir şehir, geçitler kapalı, araçlar nereden gidecek belli değil. Biz yer altına alınmasını istedik. Tren yer altına alınsın, tren mevcut gara kadar gelsin diye teklif ettik. Buna yakın durdular ancak maliyet yaklaşık 280 milyona çıkınca bu düşünce rafa kalktı. Şehrin ulaşım konusunu bir bütün olarak ele almalıyız.”

Mithatpaşa’ya yeni gar
“Son olarak gündeme gelen konu Mithatpaşa’nın oraya yeni bir Gar yapılması oldu. Bu konu TCDD ile görüşülüyor. Üniversite öğrencileri de yoğun olarak treni kullanıyor. Buradan kampüs ulaşımı da rahat olur. Ayrıca geçit sorunu da bulunmuyor. Güvenlik sorunu da yok. Mevcut tren garının da yıkılmamasını istiyoruz. Bu bölgelerin yeni yaşam alanı olarak kullanılmasını istiyoruz. Şehre nefes aldıracak yeni bir alan oluşturabiliriz. Yürüyüş ve bisiklet yolları, yeşil alanlar, çocuk ve dinlenme alanları. Mevcut peronların olduğu alanın da fuar alanı olarak inşa edilmesi mümkün. Sakarya’nın böyle bir alana ihtiyacı var.”

Yalnız kalsak da kat sınırlamasına direniyoruz
“Depreme en büyük hazırlık sağlam zeminlerde sağlam yapılar inşa edilmesidir. Burada en büyük mesele kat sınırlamasıdır. Sakarya Türkiye’ye örnektir. Burada yeşil alanlarıyla, geniş yollarıyla, estetik mimarisiyle, insanların gökyüzü ile irtibat kurmasıyla en özel şehirler arasında yer alıyoruz. Yeni bir şehir çıktı ortaya. Çok katlı binaların olmadığı harika bir şehir çıktı ortaya. Kat sınırlamasına tepkiler aldık ama buna her zaman direndik ve direnmeye devam ediyoruz. Bu konuda bazen yalnız kalsak da bunun arkasındayız. Toplanma alanlarımız da belli. Kentpark, Kent Meydanı, Yenikent Park, Korucuk Park.”

Sakarya’daki uyum Türkiye’ye örnek
“Hem sivil toplum kuruluşlarımızla hem üniversitemizle, ticaret odamızla, Sayın Valimizle uyum içerisindeyiz. Birçok konuyu oturuyor konuşuyoruz, istişare ediyoruz. Şehrimize ne yapabilir her şeyi konuşuyoruz. Konuşamayacağımız tek bir sivil toplum kuruluşu yok. Türkiye’ye örnek bir uyum içerisindeyiz.”

Uzunçarşı yeni bir görünüme kavuşuyor
“Uzunçarşı’daki yapıların kendi kimliklerini korumasını esas aldık. Hatırlayacağınız gibi kısa bir süre öncesine kadar Uzunçarşı’nın görüntüsü çok olumsuzdu. Hamdolsun yürütülen çalışmalar sayesinde Uzunçarşı yeni bir görünüme kavuşuyor. Kaçak yapılar yıkıldı, binalar güçlendirildi. Güzel bir çarşı çıkıyor ortaya. Esnafımıza külfet olmadan yürütülen bir çalışma. Sonuçta burayı esnafımız koruyacak.”

Sporda gürültü var destek yok
“Basketbolda Süper Lig’de mücadele ediyoruz. Taraftarımız da bizi yalnız bırakmıyor. Maçlarımız televizyondan yayınlanıyor ancak buna rağmen sponsor bulamıyoruz. Büyükşehir olarak sağladığımız destekle ayakta durmaya çalışıyoruz. Sakaryaspor’da ise her zaman olduğu gibi çok gürültü var ama destek yok. Nasıl gideceğiz bilmiyoruz. Kimse spor konusunda destek olmaya yanaşmıyor.”

Demiryolu Haber özetleri

Arifiye – Pamukova Arası 2. Hat Demiryolu Projesi TCDD Arifiye - Pamukova Arası 2. Hat Demiryolu Projesi Son teklif verme tarihi 13 Ağustos 2015 gününe ertelenen ihalenin ön seçim sonucu için için 3 ...
Bursa-Bilecik hızlı tren hattının tamamında bu ay üstyapı ihalesine çıkılıyor Bursa-Bilecik hızlı tren hattının tamamında bu ay üstyapı ihalesine çıkılıyor :TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Murtazaoğlu, hızlı trende mevcut çal...
Hızlı Tren Seti Projesi 1 adet hızlı tren seti alımı ihalesinin teklifleri ile ilgili değerlendirme ... TCDD Hızlı Tren Seti Projesi 1 adet hızlı tren seti alımı ihalesinin teklifleri ile ilgili değerlendirme çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi T.C. D...
Üç Katlı Büyük İstanbul Tuneli’nde çalışmalar hızla devam ediyor İstanbul Boğazı’nın altına yapılacak Üç Katlı Büyük İstanbul Tuneli’nde çalışmalar son hızla devam ediyor. Tünelin yapım ihalesi 2018 yılında gerçekle...
TCDD Balkan ülkelerine tur düzenliyor TCDD Balkan ülkelerine tur düzenliyor Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Vakfı'nın kuruluşu olan Ray-Tur, 20 Nisan-4 Mayıs tarihleri arası...
İspanyol Demiryolu Vakfı Genel Müdürü TCDD’nin Konuğu Oldu (Foto Galeri) İspanyol Demiryolu Vakfı Genel Müdürü TCDD’nin Konuğu Oldu : İspanya Demiryolu Vakfı (FFE) Genel Müdürü Genel Müdürlük Konferans Salonunda “Yeniden Ya...
TCDD’nin 10 Adet YHT Seti Finansman Anlaşması İmzalandı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da düzenlenen İSEDAK Toplantısı kapsamında TCDD’nin 10 Adet Yüksek Hızlı Tren Seti Temin Pr...
Raylı sistem BUTTİM’deki perakendeyi hareketlendirecek Bursa Uluslararası Tekstil ve Ticaret Merkezi (BUTTİM) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tiryaki ve yönetim kurulu üyeleri Bursa AK Parti İl Başkanı Cemalett...
Beton Duvar Üzerine Panel Tipi İhata Yapılması Yapım İşi İhale Sonucu Tcdd 4. Bölge Müdürlüğü Mıntıkasında Muhtelif Km.lerde 14.710 Metre Beton Duvar Üzerine Panel Tipi İhata Yapılması Yapım İşi İhale Sonucu T.C Devlet ...
TCDD Ankara – Konya Hızlı Tren Demiryolu Projesi 6 Adet çok yüksek hızlı tren seti ve 1 adet ... T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan, “Ankara - Konya Arası Hızlı Tren Projesi” kapsamında “6 ...
Body World Sergisi’ne TCDD Personeli ile TCDD Tren Bileti Olanlar İndirimli Gezecek ''Dünyaca ünlü'' Body World (Orijinal Vücut Dünyası) Sergisi'ni, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) personeli ile TCDD tren bileti olanlar...
Marmaray Seferleri Gecikmeli Yapılıyor Marmaray seferleri gecikmeli yapılıyor :Marmaray'ın internet sitesinden yapılan duyuruda, teknik bir nedenden dolayı seferlerin 'gecikmeli olarak gerç...
Ödemiş-İzmir Arası Tren Biletlerine Yüzde 10 Zam Ödemiş-İzmir Arası Tren Biletlerine Yüzde 10 Zam :Günde 6 seferle Ödemiş’i İzmir’e bağlayan TCDD tarafından tren bilet fiyatlarına Mayıs ayanın ilk ha...
Gaziantep Garı 6 yıldır yolcu treni bekliyor Gaziantep Garı 6 yıldır yolcu treni bekliyor :Gaziantep Gar’ına tam 6 yıldan bu yana yolcu treni gelmiyor. 1 yıldan beri de yük treni gelmiyor. Trenin...
TCDD’den uyarı! Yüksek gerilim verilecek TCDD'den uyarı! Yüksek gerilim verilecek :TCDD, Etimesgut-Emirler Yüksek Hızlı Bakım Ünitesinin inşaatı tamamlanan elektrikli tren havai hatlarına yük...
İstanbul B. B. Raylı Sistem Proje İşlerinin Danışmanlık ve Mühendislik Hizmetleri İhalesi Emay Mühen... İstanbul B. B. Raylı Sistem Proje İşlerinin Danışmanlık ve Mühendislik Hizmetleri İhalesi Emay Mühendislik ile sözleşme imzalandı İstanbul Büyükşehir...
Mersine monoray mı tramvay mı gelecek Mersine monoray mı tramvay mı gelecek :Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, monoray sistemi ile ilgili çalışmalarının ve incelemele...
Demiryollarının tasfiyesi mi serbestleştirilmesi mi? Demiryollarının kontrolünün uluslararası önemini kavrayamamış, gelecek süreçte demiryolu sisteminde kaos işaretleri veren yasa taslağı geri çekilmeli....
TCDD Haydarpaşa Limanı Yılbaşı Çalışması TCDD Haydarpaşa Limanı Yılbaşı Çalışması Haydarpaşa Liman İşletmesi Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru kapsamında yılbaşı tatili nedeniyle TCDD Hayda...
KİK, Konya – Karaman Hat Kesimi Elektrifikasyon Projesi ihalesine yapılan itiraza için düzelti... TCDD Konya - Karaman Hat Kesimi Elektrifikasyon Projesi Yapı Merkezi firmasının itirazını değerlendiren KİK, ihalede düzeltici işlem yapılmasına karar...

Hızlı Tren HaberleriBenzer Raylı Sistem Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.