Bisikletli ulaşımda Sakarya pilot ilBisiketli ulaşımın yaygınlaşması konusunda Sakarya pilot il olarak seçildi. Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Pistil, “Bisiklet yolu ağımızı 30 kilometrenin üzerine çıkaracağız. Bisikleti entegre ulaşımın bir parçası haline getireceğiz. Bisiklet yollarımız şehrin cazibe merkezlerini birbirine bağlayacak. Bisiklet yolu entegrasyonuyla birlikte akıllı bisiklet uygulaması da başlayacak” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Pistil, bisikletli ulaşımın sağlanması konusunda Sakarya’nın pilot il olarak belirlendiğini açıkladı. Pistil, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin şehrimize yaptıkları ziyarette dosyamızı kendilerine iletmiştik. Daha sonra bakanlığımızdan heyet geldi. Kendilerine çalışmalarımızı ve hedeflerimizi anlattık. Çok memnun kaldılar. Çalışmalarımızı beğendiklerini dile getirdiler. İnşallah bisikletli ulaşım konusunda örnek şehir olacağız” dedi.

30 kilometre
Pistil, “Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için Büyükşehir Belediyesi olarak örnek çalışmalara imza atıyoruz. Daha önce şehrimizin muhtelif bölgelerine bisiklet yollarını kazandırdık. Yeni hizmete aldığımız duble yol ve bulvar çalışmalarımızda da bisiklet yollarına yer verdik. Mevcut bisiklet yolu ağımız şuan için 18 kilometre. İnşallah yeni duble yol ve bulvar çalışmalarımızla bu rakam 30 kilometrenin üzerine çıkacak” diye konuştu.

Entegre ulaşımın bir parçası olacak
Pistil açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Bizim için en önemli detay bisikletin entegre ulaşımın bir parçası haline gelecek olmasıdır. Toplu taşımaya entegre bir şekilde kullanılmaya başlanacak. Mevcut yollarımız birbirine entegre edilecek. Bisiklet yolları şehrimizin cazibe merkezlerini yani Sakarya Üniversitesi, Kent Park, Donatım Garajı, Ofis Garajı, Serdivan AVM, Agora AVM ve Kipa AVM gibi alanları birbirine bağlamış olacak. Bisiklet yolu entegrasyonuyla birlikte akıllı bisiklet uygulaması da başlayacak. Bisiklet yollarının yaygınlaşmasıyla trafikteki özel araç sayısı azalacak” ifadelerini kullandı.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.