Bursa-Ankara hızlı tren hattı ödeneği nereye gitti?CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, temeli 23 Aralık 2011’de atılan Bursa-Ankara Hızlı Tren Projesi’nin Sayıştay raporlarına “Sözleşme bedelinin yüzde 96’sı kullanılmış, işin yüzde 15’i bitmiş” şeklinde yansıdığını aktardı.

Altaca Kayışoğlu, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan hakkında CHP grubunun verdiği gensoru üzerine önerge sahipleri adına konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’ne de özel bir parantez açtığını, Bursa için çok önemli olan bu konuyu bir kez daha dile getirdiğini belirterek, “Genel başkan yardımcımızın aktardığı Sayıştay raporunda Bursalıların 2016 yılında bitirileceğine dair o dönem Ulaştırma Bakanlığı koltuğunda oturan bugünün Başbakanı Binali Yıldırım’ın ağzından Bursalılar 2016 yılında hızlı trenle yolculuk yapmaya başlar’ demişti. Ancak, Sayıştay raporları Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin 2016’da bitmesi için ayrılan ödeneğin işin yüzde 15 bitmeden yüzde 96’sının bitirildiğini ortaya koyuyor. Bu para nereye gitti? Nasıl kullanıldı? Bunları Bursalıların bilmeye hakkı var” diye tepki gösterdi.

Bursa’dan Antalya’ya tayin edilen Vali Münir Karaloğlu’nun daha önceki açıklamalarına da dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Antalya’ya giden Vali, yaptığı açıklamada YHT Projesi’nin 350 milyonluk diliminin boşa gittiğini, ortada duran tünellerin bu haliyle bir işe yaramayacağı söylemişti. Bugüne kadar birden çok soru önergesi vermemize, Meclis Genel Kurulu’nda Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin akıbetinin ne olduğunu Bursalıların bilmeye hakkı olduğunu dile getirmemize rağmen iktidardan ses soluk çıkmadı. Bir kez daha soruyoruz? 2016’de bitirileceği açıklanan ancak şu ana kadar tüneller dışında hiçbir şeyi olmayan bu proje için harcanan ödeneğinin yüzde 96’sı nereye kullanıldı? Kim kullandı? Bu para kimin cebine gittİ? 2016’da biteceği üç bakanlı temel atmada Bursalılara müjdelenen Yüksek Hızlı Tren Ankara’ya ne zaman varacak? Bursalıların bunu bilmeye hakkı var” diye konuştu. Kaynak: “Bursa-Ankara hızlı tren hattı ödeneği nereye gitti?”

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri  1. Nereye gidecek; Yanlış projelendirilen yeri hala yanlış olan ve Bursalılar tarafından çok fazla kullanılmayan bir havalimanı yaptılar. Sonra güya bu yanlışı hafifletmek için YHT hattını tahminimce Yenişehir ve Osmaneli ilçelerinin milletvekillerinin(AKP) siyasi baskısıyla buradan geçirip sözümona havalimanına hızlı ulaşım sağlamayı hedeflediler. Ne oldu “hesaplamadıkları değil hesabı gizledikleri?” bir projeyle kazma vurdular.

  2. Ancak matematik ve doğa affetmedi. işin % 15 i bitmeden paranın % 85 i bitti. Halbuki Bursa’ da olması gereken havalimanının yeri Karacabey-Mustafakemalpaşa-Susurluk arasına Balıkesir il sınırına yakın noktada olmalıydı. Böylece Her iki ilinde kullandığı aynı zamanda il düzeyinde bir ilçenin de(BANDIRMA) ulaşım sorununu çözen bölgesel proje olacaktı. Kütahya-Afyon-Uşak gibi.YHT ise Bursa dan nüfusu neredeyse 500.000 olan İnegöl’ e doğru yapılmalı, Buradan da Bozüyük YHT garına birleştirilmeliydi.

  3. Böyle bir durumda YHT batıya ilerleyip havalimanı ve şu an yapılan otoyol güzergahında olacağından Havalimanı üzerinden mevcut Bandırma-Balıkesir DY na birleştirilebilir, hatta bu yol Bandırma ile Balıkesir arasında HT standartlarına getirilip YHT hem Bandırma hem de Balıkesir’ e ulaşabilirdi. Benim bu aklımla düşündüğümü neden etkili ve yetkililer düşünmedi. Söyleyeyim Çünkü kazma vurulduğunda Balıkesir MHP de Bandırma CHP deydi. Karacabey ve Mustafakemalpaşa’ yı bulamadım. Diyeceksiniz o zaman otoyolu da yapmazdık. Evet onu da izmir-manisa balıkesir için değil İstanbulluların buralara ulaşmasını sağlamak için yaptınız.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.