Bursa Basını Kardemir’deKarabük Gazeteciler ve İletişimciler Derneği ile Bursa Karabük’lüler Derneği tarafından organize edilen Karabük gezisine katılan Bursalı basın mensupları Kardemir A.Ş.’yi ziyaret etti. Ziyarete Bursa Karabük’lüler Dernek Başkanı Türkan Polat, Kocaeli Karabüklüler Derneği Başkan Yardımcısı Şeref Karakaya, Karabük Gazeteciler ve İletişimciler Dernek Başkanı Osman Çetinkaya’nın yanı sıra Bursa basınından yaklaşık 25 kişi katıldı.

Kardemir Eğitim Kültür Merkezinde karşılanan dernek yöneticileri ve basın mensupları, burada önce Kardemir’in 80 yıllık tarihine ışık tutan tanıtım filmini izledi ve ardından Kardemir marşını dinledi. Türk ve dünya demir çelik sektörü ile sektör içerisinde Kardemir’in konumunu anlatan sunum ise şirketimiz Pazarlama Müdürü Onur Erkara tarafından katılımcılarla paylaşıldı. Sunumunda 1,6 Milyar ton olan dünya ham çelik üretiminin hemen hemen yarısının Çin tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çeken, Türkiye’nin ise yaklaşık 34 Milyon tonluk üretimle dünyanın 8. büyük çelik üreticisi olduğunu belirten Kardemir Pazarlama Müdürü Onur Erkara, Kardemir’in de ölçek ekonomisine uygun bir şekilde üretimlerini artırdığını söyledi. Bu kapsamda 2010 yılından itibaren yaklaşık 1,1 Milyar $ yatırım gerçekleştirdiğini ve artan üretimlerin de katma değeri yüksek ürünlere yönlendirdiğini anlatan Erkara ” Kardemir’de kok ve sinter fabrikalarından, yüksek fırınlar ve çelikhaneye, haddehanelerden enerji tesislerine kadar tüm üretim prosesi baştan aşağı yenilenmiş ve bugün itibaren fiili üretimlerimiz 2,4 Milyon tonlara tonlara ulaşmıştır. Ülkemizin ray üretiminde tek milli markası olan şirketimiz, halen montaj çalışmaları devam eden demiryolu tekeri üretim tesisinin tamamlanması ile birlikte bu alanda da ülkemizin tek üreticisi olacaktır “dedi.

Sunumunda geçtiğimiz yıl işletmeye alınan Çubuk Kangal Haddehanesine ise özel bir paragraf açan Onur Erkara, 700.000 ton /yıl kapasiteli bu haddehanede düşük ve yüksek karbonlu çelikler, öngerilmeli beton çelikleri, yüksek alaşımlı çelikler, rulman çelikleri, otomat çelikleri, yay çelikleri, kaynak telleri ve cıvata somun imalatı için bağlantı elemanları ile özel çubuk çeliklerin üretilebildiğini ve bu ürünlerin özellikle otomotiv ve makine imalat sanayisi için büyük önem taşıdığını kaydetti. Konuşmasında Bursa’nın otomotiv ve makine imalat sanayisinde ülkemizin en önemli üretim üssü olduğuna vurgu yapan Erkara “Çubuk Kangal Haddehanemizde, özellikle otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu lastik teli (Tyre Cord) imalatına ile bağlantı elemanları (Civata, Somun vb.) imalatına uygun çelikler üretilecektir. Bu açıdan Bursa’da özellikle otomotiv ve makine imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar, Kardemir’in potansiyel müşterileridir “dedi. Otomotiv ve makine imalat sektörlerinin Bursa ekonomisinin temel sektörleri olduğunu belirten Erkara, Bursa sanayicinin katma değeri yüksek olan bu ürünleri halen ithalatla karşıladığını, Kardemir’de üretilecek olan yeni çelik kalitelerinin ise Bursa sanayicisine hem teslimat hem de fiyat avantajı sağlayacağını kaydetti.

Kardemir Pazarlama Müdürü Onur Erkara, ziyaretleri anısına Bursa Karabüklüler Dernek Başkanı Türkan Polat ile Kocaeli Karabüklüler Derneği Başkan Yardımcısı Şeref Karakaya’ya ilk Türk Demiri şilti sunarken, Kocaeli Karabüklüler Derneği Başkanı Şeref Karakaya’da Karabük’ün kuruluş yıllarına ait tarihi bir fotoğrafı ziyaret anısı olarak şirketimize takdim etti.

Ziyaret, Kardemir çubuk ve Kangal Haddehanesine düzenlenen teknik gezi ile sona erdi.