CHP’li Akyıldız’dan Bakan Arslan’a ‘Ankara Sivas Hızlı Tren Projesi’ SorularıCHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız yapımı süren Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Sivas YHT Garı’nın mevcut tren garının yanına yapılacağı planlanarak, Karşıyaka Köprüsü ve Kızılırmak bölgesinde altyapı çalışmaları yapıldığını, devlet bütçesinden çok ciddi paralar harcandığını, daha sonra güzergah değişikliği yapılarak Sivaslı vatandaşların vergilerinden kesilen paralarının boşa gittiğini belirterek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Akyıldız, vermiş olduğu soru önergesinde ‘‘2016 yılında Sivas-Ankara arası 2.5 saate düşecek diye müjdelenen, 2012’de hizmete girecek diye söylenen Sivas-Ankara YHT Hattı, daha sonra 2014 ve 2016 tarihine ertelenmiş, en son yapılan açıklamalarda da 2018 yılında hizmete gireceği belirtilmiştir.” dedi.

“YHT Garı’nın mevcut tren garının yanına yapılacağı planlanarak, Karşıyaka Köprüsü ve Kızılırmak bölgesinde altyapı çalışmaları yapılmış ve devletin bütçesinden çok ciddi şekilde paralar harcanmıştır. Daha sonra güzergah değişikliği yapılacak denilerek, YHT Garı’nın Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü’nün içine, Kızılırmak Nehri’nin kenarına yapılacağı söylenmiştir. Bunun üzerine Karşıyaka Mahallesi’nden Cumhuriyet Üniversitesi’ne olan bölümde 3500 civarındaki vatandaşın arsasına kamulaştırma yapılmıştır.”

Son günlerde Sivas kamuoyunda söylenen bilgilere göre de Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılan zemin etütlerinde sıkıntılar olduğu, ihaleyi alan firmanın işe başlamadan iflas ettiği ve projenin tekrar değiştirilerek YHT Garı’nın merkezde yapılacağı konuşulmaktadır.

Bu sebeple kamulaştırma yaparken vatandaşlara ödenen ücretlerin günlük rayiç bedel faizleriyle geri alınacağı iddia edilmektedir.” diyerek,

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a şu soruları yöneltti:
– “Ankara-Sivas arasında yapımı devam eden Hızlı Tren projesinin son durumu nedir? Ne kadarlık kısmı tamamlanmıştır?”
– “Sivas YHT Garı’nın nereye yapılması planlanmaktadır?”
– “YHT Garı’nın merkeze yapılması planlanarak Karşıyaka Mahallesi’nde ve Kızılırmak bölgesinde ciddi miktarda paralar harcanarak yapılan altyapı çalışmalarından sonra, neden güzergah değişikliği yapılmıştır?”
– “Sivaslı kardeşlerimin vergilerinden kesilen paralar boşa giderek kimlere rant sağlanmıştır?”
– “Sivas’ta bu kadar dedikodu varken, YHT Garı’nın nereye yapılacağına dair neden hiçbir yetkili açıklama yapmamaktadır?”
– “Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılan zemin etütlerinde sıkıntılar olduğu, ihaleyi yapan firmanın iflas ettiği ve projenin tekrar değiştirilerek YHT Garı’nın merkeze yapılacağı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise kamulaştırma yaparken 3500 civarında vatandaşımıza ödenen ücretlerin, günlük rayiç bedel faizleriyle geri alınacağı söylentileri gerçeği yansıtmakta mıdır?”
– “Ankara-Sivas arasında yapımı devam eden Yüksek Hızlı Tren Projesi’ni ne zaman tamamlamayı ve hizmete açmayı düşünüyorsunuz?”

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.