Düzce’nin nostaljik tramvayı hazırİstanbul Caddesi’nin trafiğe açılıp açılmaması için anket planlanırken, Denizli’de bir firma tarafından üretilen nostaljik tramvay tamamlandı.

Türkiye’de ilk kez Düzce için üretilen tramvayın nostalji ile teknolojinin harmanlanmasıyla tasarlandığı minimum enerji ile maksimum fayda almak amacıyla üretildiği bildirildi.

Tramvayın 21 yolcu kapasiteli olduğu ancak bu sayının 50’ye kadar çıkartılabileceği öğrenilirken, Tramvay, her iki yönden de kontrol edilebilir şekilde olacak. Herhangi bir insan ya da araç çıktığı zaman önde bulunan sensörler sayesinde tramvay, hızını azaltarak otomatik olarak duracak.

Denizlili girişimci Tahir Öztürk, Türkiye’de ilk kez Düzce için ürettikleri tramvay hakkında şu bilgileri aktardı: “Yaptığımız ürün nostalji ile teknolojinin harmanlanmasıyla tasarlanmış olup minimum enerji ile maksimum fayda almak amacıyla üretilmiştir. İhtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 15’lik kısmını üzerinde bulunan güneş panelleri sayesinde karşılamaktadır. Bu sayede yenilenebilir enerji kaynağımız olan güneşten de faydalanarak kendi enerjisini kendi üretebilmektedir. Aynı zamanda fren yapıldığında kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren regeneratif enerjiyle akü şarjını desteklemektedir. Akünün deşarj olduğu durumlarda ise tramvayın yolda kalmaması için dizel yakıt devreye girmektedir.” dedi.İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.