Konya Yeni YHT Garı’nın İsmi Sizce Ne Olmalı?Yeni Gar inşaatı hızlı bir şekilde ilerliyor. İnşaat çalışmalarında 1 buçuk aylık süreç geride kaldı ve önemli ilerlemeler kaydedildi. Garın iskelet kısmı belli olmaya başladı. Fakat garın isminin değişmesi gerektiği yorumları da konuşulmaya başlanıldı.

Konya, uzun uğraşlar sonucu yeni ve modern bir tren garına nihayet kavuşuyor. Buğday Pazarı YHT Garı’nın temeli geçtiğimiz Ağustos ayının ortasında atıldı. O günden bu yana inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde ilerliyor. 1 buçuk aylık süreçte inşaatın iskeleti belli olmaya başladı. Yeni garın hizmete gireceği tarih olarak 2018’in ilk çeyreği planlanıyor. Hizmete girdiğinde, bölgeye önemli oranda hareketlilik ve değişim getireceği öngörülüyor. AK Parti Konya Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, konu ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada, “Gar, hem Ankara-Eskişehir YHT hatlarını hem de Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice ile Kayseri-Aksaray-Konya-Seydişehir-Antalya hızlı demiryolu hatlarının toplama-dağıtım garı olacak. Hatta metro hatları da buraya bağlanacak. Yani demiryolu trafiğinde Konya ulaşımın merkezi, bir anlamda kalbi olacak.” ifadelerini kullanmıştı. Gar projesi ihalesi geçen yıl Temmuz ayında yapılmış ve yatırım sözleşme bedelinin 68 milyon lira olduğu duyurulmuştu.

YENİ GARA İSİM ÖNERİSİ

Ayrıca, yeni garın isminin değişmesi gerektiği önerileri de geliyor. “Buğday Pazarı” isminin Konya’yı anlatmadığı, Konya’yı anlatan bir ismin gara verilmesi gerektiği konuşuluyor. Şehrin kimliğini ve tarihi misyonunu anlatan bir ismin yeni gara daha çok yakışacağı dillendiriliyor. Yeni garın yapıldığı alan Konya’da eski Buğday Pazarı olarak biliniyor. Bu alan 90’lı yıllarda özellikle yaz aylarında Konya’nın en canlı bölgelerindendi. Buğday Pazarı esnafının başka bir alana taşınmasıyla eski Buğday Pazarı olarak anılan alanda çok sayıda buğday alım depoları bulunuyor. Günümüzde çoğunlukla yüncülük ve oto yıkama işi ile uğraşan esnafın doldurduğu bu alan, uzun zamandır yeni gar projesinin inşaatını bekliyordu. İnşaatın başlaması ile bu alanın belli bir bölgesi kamulaştırma yapılarak gar inşaatına başlanıldı. Gar hizmete girdiğinde şuan görünene göre, Buğday Pazarı ismi ile anılacak. Fakat isim değişikliğine gidilebileceği ilgili yerlerde de konuşuluyor.

Kaynak : www.yenihaberden.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

  1. yeni YHT garının adı ;hoca necmettin veya erbakan tren garı olabilir

  2. Konya’ yı en iyi anlatacak gar ve havalimanı ismi “MEVLANA CELALEDDİN RUMİ” olur. Hem Konya hemde ülkemize yakışır.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.