Otoyol 2018, Hızlı Tren 2019 yılı Sonundaİzmir’i çok güzel günlerin beklediğini belirten Kalkınma Bakanı Elvan, “İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi’nin 2018 sonunda, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin de 2019 sonunda bitirilmesi için hızla çalışıyoruz” dedi

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin (İKÇÜ) Akademik Yıl Açılış Programı’na katıldı. Kâtip Çelebi’nin eserlerini okuyanların, üniversiteden mezun olmuş kadar bilgi kazanacağını belirten Elvan, geleceğe büyük eserler bırakan Kâtip Çelebi’yi tanımak, okumak ve izinden gitmenin ayrıcalık olduğunu söyledi.
Vali Erol Ayyıldız’ı da ziyaret eden Bakan Elvan, önemli mesajlar verdi. Elvan, “İzmir, turizmde güçlü bir ilimiz, potansiyeli oldukça yüksek, özellikle ulaşım altyapısının güçlendirilmesi de İzmir turizmine çok önemli katkı verecek diye düşünüyorum” dedi. Elvan, İzmir’in tarihi ve kültürünün yanı sıra konumu ve üretkenliğiyle Türkiye’nin lokomotif illerinin başında geldiğini söyledi. Kentte çok önemli yatırımlar yapıldığını belirten Elvan, İzmir’i çok güzel günlerin beklediğini dile getirdi.

İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi’nin 2018 sonunda, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin de 2019 sonunda bitirilmesi için çalışmaların hızla sürdürüldüğünü anlatan Elvan, Çandarlı’da da dünyanın 10. büyük limanını inşa etmek istediklerini ifade etti.

‘Gereken yapılacak’

Bakan Elvan, bu yatırımlarla İzmir’in sadece bölgenin değil, Türkiye’nin en önemli lojistik bölgesi haline dönüşeceğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Zaten İzmir sanayi ve ticaret açısından önemli bir merkez. Orta Anadolu ve Ege’nin Avrupa’ya Ortadoğu’ya, Uzakdoğu’ya ve Afrika’ya açılan kapısı konumunda. Önemli ihracat potansiyeli var. Aşağı yukarı 8,5 milyar dolarlık ihracatı söz konusu. Bunu geçmiş dönemlerle kıyasladığımızda çok ciddi artışlar olduğunu görüyoruz ama hâlâ İzmir’in çok büyük bir potansiyeli var. İzmir, turizmde güçlü bir ilimiz, potansiyeli oldukça yüksek, özellikle ulaşım alyapısının güçlendirilmesi de İzmir turizmine çok önemli katkı verecek diye düşünüyorum.”

İzmir Körfez Geçişi Projesi için hükümet olarak hazır olduklarını belirten Bakan Elvan, “İzmir halkının da destek vermesi halinde bu projeyi de gerçekleştireceğiz. İzmir için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.