TCDD’nin Misafirhane Olarak Kullandığı Bağdat Oteli Konya’ya KazandırılmalıMimari açıdan Konya’nın en farklı binası olan tarihi Bağdat Oteli, devlet demiryolları tarafından misafirhane olarak kullanılıyor. Yeni garın hizmete girmesi ile bu tarihi binanın artık Konya’ya kazandırılması gerekiyor.

Konya’nın ilk Avrupai oteli olan ve yapıldığı yıllarda etrafına yatırım getiren tarihi Bağdat Oteli’nin Konya turizmine ne zaman hizmet vereceği merak ediliyor.

1895 yılında inşa edilen ve o yıllarda ülkenin en lüks otelleri arasında gösterilen bu tarihi bina, önemli toplantılara da ev sahipliği yapmış. Kurtuluş Savaşı yıllarında karargâh binası ve hastane olarak kullanılan tarihi otel, uzun yıllardır misafirhane olarak hizmet veriyor. 8 çalışanı ile hizmet veren misafirhanede, 1 yıl içerisinde yaklaşık 9 bin kişi ağırlanıyor. Konya turizmine önemli katkı sunabilecek bir bina olan tarihi otelin turizme kazandırılması için bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. 2023 yılı için 10 milyon turist hedefi olan Konya’nın tam teşekküllü bütün değerlerini değerlendirmesi gerekiyor. Eski buğday pazarı alanına yeni ve modern bir YHT garı inşa ediliyor. 2018 yılında hizmete girmesi planlanan yeni gar ile birlikte, bu tarihi binanın da Konya’ya kazandırılmasının önemli olduğu görülüyor.

Kaynak : www.yenihaberden.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.