TCDD’nin Projeleri Malatya’da Ulaşımı RahatlatacakTCDD Malatya 5. Bölge müdürlüğü tarafından Malatya il sınırları içerisinde ulaşımı rahatlatacak, yapımına başlanan 14 projeden 3 tanesi bitme aşamasına geldi. TCDD Malatya 5. Bölge Müdürü Ülker, “Yeşil Kaynak – Sanayi Mahallesi Babuktu Geçidi, Çarmuzu Mahallesi – Kayalık beldesi Kuzey Kavşak Üst Geçidi ve Malatya – Çetinkaya hattın üzerinde yapılan Topsöğüt Geçidi bitme aşamasına geldi.” dedi

TCDD Malatya 5. Bölge müdürlüğü tarafından yapılan Yeşil Kaynak – Sanayi Mahallesi Babuktu Geçidi, Çarmuzu Mahallesi – Kayalık beldesi Kuzey Kavşak Üst Geçidi ve Malatya – Çetinkaya hattın üzerinde yapılan Topsöğüt Geçidi bitme aşamasına geldi. 4. İl Koordinasyon toplantısında bölge müdürlüğü olarak proje çalışmalarını sunan TCDD Malatya 5. Bölge Müdürü Üzeyir Ülker, “Malum olduğu üzere 3 yıl öncesinde Ulaştırma Bakanlığımız, demiryollarındaki kazaların ve özellikle hemzemin geçitlerdeki kazaların önüne geçmek için Ana görevleri arasında olmamasına rağmen bütçe tahsis ederek, hemzemin geçitlerimizin alt ve üst geçit veya köprülük kavşak şeklinde tanzimini ön gören bir çalışma başlattı. Malatya il sınırları içerisinde yapımına başlanan 14 projeden 3 tanesi tamamlanmak üzere. Demiryolları tarafından Malatya’ya toplamda 38 projemiz bulunmakta, bu projelerin maliyeti ise 34 milyon 431 bin lira tutuyor” dedi.

3 PROJE TAMAMLANMAK ÜZERE

Malatya ulaşımını rahatlatmak üzere Ulaştırma Bakanlığına bağlı olarak proje çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden TCDD Malatya 5. Bölge Müdürü Üzeyir Ülker yaptığı konuşmadan, “Halen devam eden Hemzemin geçitlerimizden üç tanesi var. Malatya- Elazığ 252+290 kilometre hattı üzerindeki karayolu Babuktu geçidinin birinci aşamasının ihalesi tamamlandı. Bu bölge Yeşil Kaynak – Sanayi Mahallesi olarak geçiyor. İbraz iletmeden dolayı süreç biraz uzadı. Bu gelecek senin 4. Ayında bitirilmesi ön görülen bir projemiz durumundadır. Projenin yüzde 56’sı tamamlandı. İkmale kalan işler için 8 milyon 940 bin lira projenin bedeli alındı. Dediğim gibi önümüzdeki yılın 4. Ayında tamamlanacaktır. İkinci Kuzey Kavşak Üst geçidimiz, demiryolları açısından bu iş ikmal edildi. Şuan ise Karayollarımız tarafından asfaltlama çalışmaları yapılacak. Çarmuzu Mahallesi – Kayalık beldesi Malatya- Elazığ 254+565 km karayolları hattı üzerinde bulunuyor. Üçüncü Malatya – Çetinkaya hattın üzerinde yapılan Topsöğüt Geçidimiz ise, köprülü kavşak biçiminde düzenlediğimiz bir geçit. Yüzde 80 oranında fiziki gerçekleşme söz konusu. Biz 11. Ayın ilk haftasında veya ortasında bitirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“38 PROJEYE, 34 MİLYON LİRA”

Malatya il sınırları içerinde 38 projenin olduğunu ifade eden Bölge Müdürü Ülker, Projelerin toplam maliyetinin 34 milyon lirasının üstünde tuttuğu belirterek şunları dile getirdi, “Devlet Demiryollarında bu dönem Malatya il sınırları içerisinde 38 projesi mevcuttur. Toplam proje tutarımız 34 milyon 431 bin. Önceki yılların harcaması 984 bin, yıl ödeneğimiz 28 milyon 870 bin. Dönem harcamamız 11 milyon 276 bin. Parasal gerçekleşme yüzde 39, fiziki gerçekleşme yüzde 58 ve geçmiş yılları kapsarsak yüzde 70 yapımı devam eden yatırımlarımız var. Malatya’nın ulaşımında kolaylık sağlayacak belli başlı projelerimiz bulunmakta. Malum olduğu üzere 3 yıl öncesinde Ulaştırma Bakanlığımız, demiryollarındaki kazaların ve özellikle hemzemin geçitlerdeki kazaların önüne geçmek için Ana görevleri arasında olmamasına rağmen bütçe tahsis ederek, hemzemin geçitlerimizin alt ve üst geçit veya köprülük kavşak şeklinde tanzimini ön gören bir çalışma başlattı. Bölgemizde ise bu çalışmalar 3 yıl öncesinde başladı. 12 vilayet içerinde hizmet veren bölgemiz 42 adet geçitte çalışmaları başlattı, bunların 14 tanesi Malatya il sınırları içerisinde bulunuyor.”

Kaynak : www.malatyasonsoz.com.trİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.