Türel: “Antalya Metro İle tanışacak”Büyükşehir Belediyesi’nin Sinan Mahallesi’nde Antalya’da ilk olarak hayata geçirdiği Mekanik Katlı Otopark töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,, “2019’dan sonra Antalya metro ile tanışacak” dedi.

Başkan Türel, Ulaşım ve trafik sorununun çözümü için en önemli toplu ulaşım aracının metro olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “2019’dan sonra Antalya metro ile tanışacak. Bununla ilgili tüm kamu izinlerimizi şu an Ulaşım Master Planı kapsamında almış durumdayız. Allah nasip ederse yeniden hizmet imkanı söz konusu olduğunda, 2019 sonra Büyük Limandan Lara Kundu’ya bir Y çizerek Varsak’a uzanacak bir metro projesi gündemimizde. Onun da hazırlıklarını şuanda sürdürüyoruz” dedi.

OTOMOBİL YERİNE BİSİKLETİ TERCİH EDELİM

Antalya’nın bir dünya şehri olduğunu vurgulayan Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kaleiçi’ne istediğimiz saatte istediğimiz araçla girelim, park edelim, park bedava olsun diyebilme şansımız kalmamıştır. Bu dünyada da mümkün değildir. Bu yatırıma ve bu hizmete rağmen gördüğünüz gibi en düşük tarife ile hizmet sunuyoruz. Şehir merkezinde motorlu taşıt yoğunluğuna, otopark taşıt sıkıntısına yüzde 100 çözüm bulmak mümkün değil. Antalya olarak önce otobüs, tramvay, toplu taşım sistemlerini geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz. Otomobil yerine bisikleti tercih edelim. Yakın zamanda bir bisiklet grubuyla bisiklet turu yaptım. Beni bir yerden bir yere bisikletle gidiyorken görürseniz şaşırmayın. Çünkü şimdi bisiklet yollarımızı Antalya’da böyle bölük pörçük değil onları bir ring haline getirecek şekilde tasarlıyoruz. Uygulamasını çok hızlı bir şeklide yapacağız ve ANTBİS dediğimiz saat ücretli bisiklet kiralama sistemiyle bisikleti olmayanlar bisikletle seyahat etme imkanı bulacaklar.”