3. Havalimanı daha açılmadan ödülleri topladıUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yeni havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapımı devam eden İstanbul’un yeni havalimanı daha açılmadan ödüllerin adresi oldu. Henüz açılmadan ödülleri aldığını söyleyen Bakan, uçuş kontrol kulesiyle ilk uluslararası ödülünü alan projenin terminal binası da, binanın tasarımını yapan tasarımcılara uluslararası ödül kazandırdığını dile getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı açıklamada yapılan hava alanının 7/24 esasına göre olağanüstü bir çalışma sürdürüldüğünü dile getirdi. 3 bine yakın ağır iş makinesinin çalıştığını söyleyen Bakan, mega projenin %70 oranında tamamlandığını ekledi. Bu oranın ise çok önemli olduğunu ve çok iyi bir yol kat ettiklerini söyledi.

İstanbul Yeni havalimanı projesinin birçok alanda dünya çapında ödüller aldığına dikkati çeken Arslan, havalimanının veri merkezindeki elektrik sistemlerinin 2N, soğutma sistemlerinin N+1 yedekli yapıyla dizayn edildiğini ve Uptime Institute tarafından “Design (tasarım)” sertifikasıyla sertifikalandırıldığını dile getirdi.

Bakan, projenin ilk ödülünün hava trafik kontrol kulesi ve teknik binası sebebiyle adlığını dile getirdi. Türk-İslam kültürünün ve İstanbul’un kültürel mirasının önemli motiflerinden lale çiçeğinden ilham alınarak yapılan tasarımın ödüle layık görüldüğünü vurgulayan Arslan, “Yarışmada, dünyanın dört bir yanından gelen 370 proje değerlendirildi. Kararı İtalyan mimar ve eleştirmenlerin oluşturduğu jüri verdi. Ödül de Atina’da düzenlenen törende İGA Havalimanı İşletmesi AŞ, Pininfarina ve AECOM yöneticileriyle birlikte alındı.” diye konuştu.

Yeni havalimanıyla atıl durumdaki bir alanın ekonomiye kazandırıldığını ve yerel ekonomiye önemli katkı sağlandığını ifade eden Arslan, projede güvenlik anlamında da son teknolojinin kullanılacağını, 2023’e kadar da 18 pistin olduğu bir havalimanıyla 200 milyon yolcuya hizmet edebileceklerini belirterek, bunları da akıllı ulaşım sistemleri marifetiyle, trafik tıkanıklığı olmadan sürücünün yönlendirebildiği sistemlerle de donatacaklarını ifade etti.

Bakan Arslan İstanbul Yeni havalimanı’na ilk uçağın Şubat 2018’de indirileceğini, resmi açılışın ise 29 Ekim 2018’de yapılacağını bildirdi.