3. Havalimanı İnşaatının Yüzde 70’i Bittiİstanbul Konge Merkezi’nde düzenlenen 10. Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’na katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbuluların merakla beklediği 3. havalimanı projesine ilişkin verileri paylaştı.

Ahmet Arslan, dünya hava taşımacılığının merkezinin bundan 20 yıl önce Portekiz’in ilerisinde bir yerde bulunduğunu belirterek, “Bugün, tam da ülkemizin bulunduğu yerde. Dünya hava taşımacılığının ağırlık merkezi bulunduğunuz yerde ise o zaman sadece ülke içi taşımaları değil, uluslararası taşımaları düşünmemiz gerekir. Nitekim İstanbul Yeni Havalimanı fikri böyle ortaya çıktı.” yorumunu yaptı.

İstanbul Yeni Havalimanı inşaatında yüzde 70’e yakın ilerleme sağlandığı bilgisini veren Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nı 29 Ekim 2018’de resmen hizmete sunacaklarını ve ilk fazda 90 milyon yolcuya hizmet eden pistler kompleksinin bitmiş olacağını kaydetti.

Arslan, 2023’e kadar da adeta 18 pistin olduğu bir havalimanıyla 200 milyon yolcuya hizmet edebileceklerini belirterek, bunları da akıllı ulaşım sistemleri marifetiyle, trafik tıkanıklığı olmadan sürücünün yönlendirebildiği sistemlerle de donatacaklarını ifade etti.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.