Antalya 3. Etap Raylı Sistem Proje referandumuna, 13 bin 287 kişi katıldı

Antalya’da dün bir kez daha demokrasi şöleni yaşandı. 3’üncü Etap Raylı Sistem Proje referandumu, 13 bin 287 kişi ile Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Antalya’daki en yüksek katılımlı halk oylaması olarak tarihe geçti. Sandıklardan yüzde 97.63 evet çıkması sevinç yarattı. Attıkları oyla projenin harcına katkı koymaktan mutluluk duyan Antalyalılar, “Projelerin halka sorulması bir erdemdir” dedi.


Katılımcı, şeffaf yönetim anlayışı ile Türkiye’nin en çok referandum yapan belediye başkanı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bir kez daha demokrasi dersi verdi. Söz de karar da milletin diyen Başkan Türel, Raylı Sistem 2’nci Etabı, Şarampol Projesi, Ulaşım Master Planı, Çallı Üst Geçit Projesi, Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi, Üçgen Katlı Otopark Projesi’nde olduğu gibi 3. Etap Raylı Sistem Projesi’ni de halkın onayına sundu. 23 mahallede gerçekleşen referandum demokrasi şölenine sahne oldu. 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nin kaderini kendileri belirlemek isteyen Antalyalılar, hafta sonu olmasına rağmen sandık başına koşarken, verdikleri oyla tarihe geçti.

EN YÜKSEK KATILIM
3. Etap Raylı Sistem Projesi referandumu, Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar yaptığı halk oylamaları arasında en yüksek vatandaş katılımına sahne oldu. Referanduma 13 bin 287 vatandaş katıldı. 13 bin 15 kişi evet projenin yapılmasını istiyorum derken, 249 kişi de hayır tercihini kullandı. 23 oy da geçersiz sayıldı. Projeye evet diyenlerin oranı 97.63 olarak gerçekleşti. 2015 yılında 22 mahallede düzenlenen 2’nci Etap Raylı Sistem referandumuna 8 bin 400 kişi katılmıştı. 3’üncü Etap Raylı Sistem referandumu, 13 bin 287 kişi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan referandumlar arasında en yüksek katılımlısı olarak tarihe geçti. Her türlü izin, hazırlık ve finansmanı hazır olan yaklaşık 700 milyon lira yatırım maliyetli dev projeye, artık yılbaşında ilk kazmanın vurulması
hedefleniyor.

PROJEYİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ
Projeye yüksek oranda evet çıkması Antalya’da sevinç yarattı. Verdikleri her bir oy ile projenin harcına katkı koyan Antalyalılar da demokrasiye verdikleri önemle tarihe geçti. Büyük projeleri halka sorduğu için Başkan Türel’e teşekkür eden vatandaşlar, projelerin halka sorulmasının bir erdem olduğunu ifade etti. Kent yönetiminde söz sahibi oldukları ve kendileriyle ilgili kararları kendileri verdikleri için mutlu olduklarını belirten Antalyalılar, 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi’nin hayata geçmesini dört gözle beklediklerini söyledi.

Antalyalıların referandum ve proje ile ilgili görüşleri şöyle:

Engin Vural:“1 yıldır Antalya’dayım. Böyle önemli bir hizmetin referandumla halka sorulmasına hayret ettim. Raylı sistemin gelmesi bölge için, emlak fiyatlarından ulaşımdaki rahatlığa, konfora, ekonomiye büyük bir artı sağlayacaktır. Bu projenin halka sorulması bir erdemdir. Halka hizmet her zaman Hakk’a hizmettir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Mustafa Arık: “İstemezük dedikleri Şarampol’deki tramvay hiç boş olmuyor. Ben ne zaman bindiysem ayakta gittim. Biz de aynı hizmetin mahallemizde olmasını arzu ediyoruz. Varsak’tan terminale, oradan da eski nostalji tramvayıyla birleşecek. Mahallemiz değerlenecek, güzelleşecek, ulaşım daha kolay olacak. Projeler halka soruluyor. Halkın karar vermesi de güzel bir uygulama.”

Varsak Esentepe Mahalle Muhtarı Nasuh Kula : “Proje bu bölge için bir velinimet tabiri caizse. Raylı sistem çağımızın en modern toplu taşıma ulaşımı. Varsak ile havalimanını, üniversiteyi birbirine bağlıyoruz. Varsak’ın bir yerlisi olarak, mahalle muhtarı olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’e ve emeği geçenlere teşekkür ederim.”

Ferhat Apak: “Fevziçakmak Mahallesi’nde oturuyorum. Raylı sistemin Kepez’e iyi geleceğini düşünüyorum. Projeyle ilgili fikrimizin alınması çok güzel ve örnek bir uygulama. Ulaşım açısından bizlere çok büyük kolaylık sağlayacak. Projenin gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz.”

Orhan Çelikel: “Yaklaşık 10 yıldır Kepez’de oturuyorum. Açıkçası raylı sistemin Kepez’e çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Başladığı noktadan son durağa kadar çok güzel bir gelişimi Kepez’e kazandıracağını düşünüyorum. Güzergah da çok iyi oldu. Şimdi adliyeye üniversiteye Konyaaltı’na rahatlıkla gideceğiz. “

Sevim- Ali Horasan çifti: “Antalya’ya 12 sene önce geldik. 12 sene önceki Varsak ile şimdi arasında çok büyük fark var. Bölgenin gelişmesi açısından da raylı sistemin olmasını istiyoruz. Ben Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalışıyorum. Otobüste ayakta gidip, ayakta geliyordum. Artık raylı sistemle rahatça gidip gelebileceğiz. Projeye desteğimiz tam.”

Özgür Karakoyun: “Herkes memnun kalacak. Bu yatırımı zaten bekliyorduk. Proje çalışmalarını kısa zamanda tamamlayan ve projeyi bize soran Menderes Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Antalya’da devamlı başımızda olsun istiyoruz. Ben inanıyorum ki raylı sistem projesinden halk çok memnun kalacak.”İlk yorum yapan olun

Yorumlar