Apaydın: Atatürk, Ülkenin İnşasına Demiryolu İle BaşladıCumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 79’uncu yıl dönümünde TCDD Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle anıldı.

Törene, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Veysi Kurt ve demiryolcular katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın yaptığı konuşmada, Mondros Mütarekesine dayanarak vatanı istila eden işgal güçlerine karşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yediden yetmişe milletimizin top yekûn katılımıyla Milli Mücadele başlatıldığını hatırlattı.

Milli Mücadelenin zaferle sonuçlanmasında Ankara-Eskişehir-Kütahya-Afyon demiryolu hatlarında işletilen trenlerle asker, silah ve cephane gibi ordumuzun her türlü lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasının önemli rol oynadığını belirten Apaydın, şöyle devam etti:

“Milli Mücadele sırasında demiryollarının ne kadar önemli olduğunu ‘Demiryolları bir ülkenin toptan tüfekten daha mühim bir emniyet silahıdır’ vecizesiyle vurgulayan Atatürk, öncelikle demiryolu bilgisine çok güvendiği silah arkadaşı Behiç Erkin’i demiryollarının ilk genel müdürü olarak görevlendirmiş, ülkenin yeniden inşasına demiryolu seferberliği ile başlamıştır.

‘Demiryolları bir ülkeyi uygarlık ve refah ışıklarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir’ sözüyle demiryollarının ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimin de öncüsü olduğunun altını çizen Atatürk döneminde; yüzde 80’i çetin coğrafik koşullara sahip doğu bölgelerimizde olmak üzere yaklaşık 3 bin km demiryolu yapılmıştır.

Savaştan yeni çıkmış ülkenin zorluklarına rağmen kısa süre içerisinde inşa edilen hatlarla demiryolları altın dönemini yaşamış, demiryolu hatları boyunca kurulup bacaları tüten sanayi tesisleriyle insanlarımız iş ve aş sahibi olmuştur.”

“2023 HEDEFLERİNE ULAŞTIĞIMIZDA ATATÜRK’E LAYIK DEMİRYOLCULAR OLABİLİRİZ”

“Büyük Önderimizin aramızdan ayrılışıyla birlikte özellikle de 1950’den itibaren yarım asrı aşan süreyle demiryolu yatırımları önce yavaşlamış, ardından da unutularak kaderine terk edilmiştir.

2003 yılından itibaren, bu ülkenin kader çizgisinin yazılmasında önemli roller üstlenmiş demiryollarını yeniden ayağa kaldırmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve hükümetlerimizin desteği ile yeni bir demiryolu seferberliği başlatıldı.” diyen Apaydın, bugüne kadar 42 milyarı TCDD’ye olmak üzere demiryollarına yaklaşık 64 milyar Türk lirası yatırım yapıldığını vurguladı.

Bu yatırımlarla; Yüksek hızlı demiryolu inşası başta olmak üzere konvansiyonel hatların yenilenmesi, lojistik merkezler, şehir içi raylı ulaşım, çeken ve çekilen araçların modernizasyonu, elektrik ve sinyalizasyon gibi çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Apaydın, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bunları sizlerin geceli gündüzlü çalışmalarıyla başardığımızı ifade ederek teşekkürlerimi sunarken, önümüzde yapmamız gereken çok daha fazla işin olduğunu da vurgulamak istiyorum.

2023 yılına kadar 3.500 km yüksek hızlı, 8.500 km hızlı ve 1.000 km konvansiyonel demiryolu inşasıyla tüm hatlarımızı elektrikli ve sinyalli hale getirme, milli trenlerimizi raylara indirme hedeflerimize ulaşmalıyız.

Ancak bu hedeflerimizde ulaştığımızda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hayalini gerçekleştirebiliriz.

İşte o zaman demiryolu sevdalısı Atatürk’ün özlediği demiryolcular olabiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 79’uncu yılında bir kez daha şükran ve minnetle anıyorum.

Mekânı cennet olsun inşallah.”

KURT: ŞÜKRANLARIMIZI, MİNNETLERİMİZİ GÖNDERİYORUZ

TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Veysi Kurt ise törende yaptığı konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde demiryollarının altın çağını yaşadığını ve o günün koşularında yılda ortalama 200 km demiryolu inşa edildiğinin altını çizerek, “Bu vesileyle başta o günkü şartlarda o hizmetleri yapan Mustafa Kemal Atatürk’e ve diğer arkadaşlarına ve o dönemdeki çalışanlarımıza şükranlarımızı, minnetlerimizi gönderiyoruz.” dedi.

Kurt, “Bugün de yılda 200 km demiryolu yapabilecek güce ve iradeye sahibiz. Bize bu gücü ve desteği veren başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Tören, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nce hazırlanan “Demiryolu Sevdalısı Atatürk” filmi gösterimiyle sona erdi.

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.