Bakan Tüfenkci: “Malatya Hızlı Tren Hattı 2019’da Tamamlanacak”Bakan Tüfenkci, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı Türkiye’yi baştan başa demiryollarıyla donatma noktasında, ‘Atatürkçüyüm’ diye yola çıkanların sonradan demiryollarını nasıl ihmal ettiklerini, geri plana attıklarını en iyi demiryolu çalışanları bilir.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları 5. Bölge Müdürlüğünce Yeşiltepe Mahallesi’nin şehre entegre olması için yaptırılan Malatya Garı Yaya Alt Geçiti’nin açılışında yaptığı konuşmada, yola çıktıklarından itibaren insan odaklı büyümeyi sürdürdüklerini belirtti.

İnsanlara hizmet etmeyi Hakk’a hizmet olarak gördüklerini vurgulayan Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde AK Parti’nin her alanda Türkiye’yi 3 katı büyüttüğünü söyledi.

Bir yandan terör örgütleriyle mücadele ederken diğer taraftan ise ülkeyi yollarla, demiryolu ağlarıyla donattıklarını vurgulayan Bakan Tüfenkci, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı Türkiye’yi baştan başa demiryollarıyla donatma noktasında, ‘Atatürkçüyüm’ diye yola çıkanların sonradan demiryollarını nasıl ihmal ettiklerini, geri plana attıklarını en iyi demiryolu çalışanları bilir.” diye konuştu.

TCDD’nin bitmiş, enkaz olmuş bir kurumken trilyonluk yatırımlara imza atan bir kurum haline geldiğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, hızlandırılmış trenlerle demiryollarının atağa geçtiğini kaydetti.

Malatya’ya hızlı trenin geleceğini açıklayan Tüfenkci, şöyle konuştu:

“2018 yatırım programına teklif edilip inşallah Malatya’ya hızlı treni aldıracağız. Yine önemli projelerden birisi Elazığ-Malatya arasında da hızlı tren hattının olmasını istiyoruz. Çift hatlı bir hızlı tren projesinin ihalesi 6,5 milyon lira. 2019 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor. İnşallah bitirilir bitirilmez o da yatırım teklifi arasına alınacak.”

Ankara’da projelendirmesi devam eden çift hat oluşturularak, İskenderun-Malatya ve Adana hattının da kendileri için çok önemli olduğuna değinen Bakan Tüfenkci, yapılacak hat sayesinde Malatya’nın limanlara ulaşımının daha da kolaylaşacağını söyledi.

Hat sayesinde 4-5 saat içerisinde limanlara ulaşabileceklerini anlatan Tüfenkci, “Bu ne demek organize sanayi bölgesinde üretilen bir mal 4 saat içerisinde limanda olacak, oradaki ham malzeme de aynı saate burada olacak. Yatırım anlamında Malatya’nın cazibesine arttıran insanımızın işini, aşını büyüten önemli hizmetlerden birisi.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Bakan Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ile diğer yetkililer alt geçidin açılışını yaptı.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.