BTK’da ilk tren Kars’a ulaştıModern Demir İpekyolu (BTK) hattını kullanan ilk tren 02.11.2017 tarihinde Türkiye sınır istasyonu olan Ahılkelek’e ulaştı. Trenle ilgili işlemlerin tamamlanmasının ardından 500 ton buğday yüküyle saat 22.30’da Mersin’e doğru hareket etti.

Kazakistan (Kökşetav) istasyonundan 15 vagon ve 500 ton buğday yüküyle hareket eden tren Ahılkelek’ e kadar 3368 kilometre yol kat etti. Toplamda 15 vagon ve 500 ton buğday taşıyan tren Bakü’den Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve UDH Bakanı Sayın Ahmet Arslan’ında katıldığı BTK hattı açılış töreninde uğurlanmıştı. Buğday treni Mersin’e vardığında toplamda 4695 km yol almış olacak.

Buğday trenini Ahılkelek’te karşılayan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt “Burada arkadaşlarımla tarihi bir güne tanıklık etmenin heyecanını yaşıyoruz, BTK Projesi geçtiği her ülkeye kazanç getirecek dedi. BTK Projesi, Avrupa ve Asya arasındaki lojistik ağında ülkemizi önemli bir noktaya konumlandıracağını ve TCDD Taşımacılık AŞ’yi uluslararası lojistik markası yapacağının altını çizen Kurt, bir kez daha hayırlı olmasını diliyor, başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız olmak üzere her kademede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum diyerek sözlerini tamamladı.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt çalışmalara nezaret ederek bir süre trenle yolculuk yaptı.