CHP Burdur Milletvekili Göker’den YHT ÇıkışıCHP Burdur Mehmet Göker YHT güzergahı ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Açıklamasında, YHT’nin Burdur merkezinin by-pass edilerek, Isparta üzerinden Burdur’un Bucak ilçesinden geçeceği ve Antalya’ya ulaşacağı iddiasında bulundu.

İŞTE CHP MİLLETVEKİLİ MEHMET GÖKER’İN AÇIKLAMASI

Burdur’dan da geçtiği varsayılan Yüksek Hızlı Tren projesinin uzun yıllardan beri gündemde olduğu ve bununla ilgili fizibilite çalışmalarının yapıldığını tüm Burdur kamuoyu yakından takip etmektedir.

2017 yılının Şubat ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eskişehir’in Yüksek Hızlı Tren ile Afyonkarahisar üzerinden Antalya’ya bağlanmasını önemsediklerini ve bununla ilgili çalışmanın yapılacağını söylemişti.

Ardından Temmuz ayında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından Antalya- Burdur- Isparta yüksek hızlı tren güzergâhının belirlendiğini ve uygulama projelerinin başlayacağını belirtmişti.

Ancak son günlerde Antalya-Burdur-Isparta Yüksek Hızlı Tren güzergâhının durumu ile ilgili kamuoyunda bizi endişelendiren bazı bilgiler dolaşmaktadır. Söz konusu bilgilere göre Afyon’dan gelen hattın Üniversitenin ve Tugayın bulunduğu Burdur merkezinin by-pass edilerek, Isparta üzerinden Burdur’un Bucak ilçesinden geçeceği ve Antalya’ya ulaşacağı konuşulmaktadır. Bununla birlikte Burdur hattının da uzun zamandan beri yolcu taşımacılığına kapalı olması bu bilgiyi adeta teyit eder niteliktedir.

Diğer taraftan, Afyon’a bağlı 7. Bölge Müdürlüğü’nün altında faaliyetlerini sürdüren Burdur Garı’nın, Müdürlük seviyesinden Şefliğe dönüştürülmesi hakkında 26 Mayıs 2017 tarihinde verdiğim soru önergesinin cevapsız bırakılması şimdi daha anlamlı hale gelmiştir.

Tüm bunlar alt alta sıralandığında, AKP Hükümeti Yüksek Hızlı Tren Projesinde Burdur’u gözden çıkartırsa bu kimseye sürpriz olmayacaktır.

Burdur halkı olarak umuyoruz ki AKP hükümeti Burdur halkına böyle bir yanlış yapmaz.

Kaynak : www.burdurweb.com1 Comment

  1. İstanbul antalya YHT nin en doğru güzergahı Eskişehir-Konya Seydişehir -Manavgat – Antalya(Alanya) güzergahıdır. Hem maliyeti çok daha azdır. Hemde daha kullanılabilir bir hattır. Burdur’ dan yapılması gereken Antalya limanına konvansiyonel hattır.Ayrıca Seydişehir hattı Hem istanbul hem ankara ve hemde doğu anadoludan bağlantılı olacağı için yolcu talebi çok fazla olacaktır. Yap işlet devret ile beraber bile yapılabilir.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.