CHP, İstanbulluların Metrobüs Çilesi İçin Harekete Geçtiİstanbulluların çilesi haline gelen ve giderek can ve mal güvenliğini tehlikeye atan metrobüs için CHP, araştırma komisyonu kurulmasını istedi. CHP tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, İstanbul’un trafiğini rahatlatacak alternatif ulaşım modellerinin geliştirilmesi, milyonlarca TL’ye verilen ihalelerinin incelenmesi ve sorunun tüm boyutlarıyla ele alınması istendi.

İstanbul trafiğini giderek içinden çıkılmaz bir hale getirmesinin yanı sıra can ve mal güvenliği bakımından da ciddi tehlikeler barındıran metrobüs için CHP meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan’ın hazırladığı ve 20 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına verilen araştırma önergesinin gerekçesinde “hızlı, konforlu ve güvenli” bir ulaşım aracı olarak tanıtılan metrobüsün zaman içinde kapasitesinin çok üzerine çıkarak 700 bin kişiyi taşır hale geldiği belirtildi. Metrobüsün aşırı kalabalıktan dolayı İstanbullular için çile haline geldiği belirtilen gerekçede yolcuların balık istifi şeklinde taşındığı belirtildi.

GEÇİCİ ÇÖZÜMLER
Önergenin gerekçesinde İETT tarafından “güvenli” olduğunu ileri sürülen metrobüs hattında neredeyse her hafta ölümle ve yaralanmalarla sonuçlanan trafik kazaları yaşandığı ve kazaların ardından trafik akışının durduğu kaydedildi.

“Dünyanın hiçbir metropolünde ulaşım sorunu lastik tekerlekli araçlarla çözülememiştir. Bunu İstanbul’u yönetenler de bildiği halde geçici çözümler üretmek yoluna gidilmiş ve İstanbul trafiği işin içinden çıkılmaz bir hal almıştır” denilen gerekçede bu tür geçici çözümler için belediye bütçesinden çok büyük paralar harcandığı belirtildi.

ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR
Gerekçede şöyle denildi: “Yüzbinlerce insanı doğrudan ilgilendiren metrobüs sorunu giderek işin içinden çıkılmaz bir hale gelmekte ve İstanbulluların çilesi haline gelen bu soruna acil bir çözüm bulmak gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuda sorumluluklarını yerine getirmemekte ve bir önlem almamaktadır.

Bu nedenle metrobüs sorununun çözümü, İstanbul’un trafiğini rahatlatacak alternatif ulaşım modellerinin geliştirilmesi, milyonlarca TL’ye verilen metrobüs ihalelerinin incelenmesi ve sorunun tüm boyutlarıyla ele alınması için bir Meclis Araştırması açılması gereği hasıl olmuştur.”

Kaynak : www.omedyam.comİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.