DeSA, Yüksek Hız Kesici (MACS) Eğitimi VerdiTürkiyenin çeşitli bölgelerinden davetli TCDD ve TÜLOMSAŞ personellerine Secheron – MACS kesici eğitimi DeSA tarafından TÜLOMSAŞ tesislerinde verildi.

Secheron firmasının Türkiye temsilcisi DeSA Tem.Müş.Müh.Ltd.Şti. tarafından TÜLOMSAŞ da düzenlenen MACS kesicisi eğitimine katılım ile gösterilen ilgi memnuniyet vericiydi.

Üretici İsviçre firması SECHERON Raylı sistem araçları ve sabit istasyonlar için ürettiği elektrikli komponentler konusunda dünya markası haline gelmiştir. Son olarak TÜLOMSAŞ’ın E43000 lokomotiflerinde kullanılmak üzere açtığı devre kesici ihalesini kazanan SECHERON firması kesicilerin çalıştırılması, bakım ve testi konularında verdiği eğitimde DeSA’nin Genel Müdürü Ulaş ATAMTÜRK uzaktaki bölge müdürlüklerinden katılım için gösterilen ilgiden son derece memnun olduğunu ifade etti.

Son olarak İZBAN da yaralanma ile ROTEM aracında yaşanan kazayı dile getiren Ulaş ATAMTÜRK gerek TCDD kuruluşları ve gerekse Metro işletmelerinde kullanılan kesicilerin verilen çalıştırma ve bakım talimatlarına uyulmasının önemini belirtti.

BVAC-MACS (VCB) devre kesicilerde yapılması zorunlu olan test , ayar ve bakım hizmetleri yetki belgesi DeSA Şti ye gerekli eğitimlerden sonra Secheron tarafından verilmiş ve onaylı kuruluş ile yapılması sağlanmış olması ayrıca tüm bu ayar kontrol ve testler Secheron tarafından onaylı orijinal test alet ve özel avadanlığı ile talimat ve teknik dokümanlarına uygun olarak yapılması araçların güvenliği ve ömrü bakımından hayati önem taşımaktadır.

Yüksek hızlı devre kesicilerinin (MACS) montesi ve çalıştırılmasına ilave olarak aşağıda belirtilen MACS devre kesicilerin 3 yıllık periyotlar ile yapılması gereken testleri hakkındada geniş bilgi katılımcılar ile paylaşıldı.

  1. Elektrik kaçak izolasyon testi 40kV
  2. Hava sızdırmazlık testi
  3. İç basınç fark kontrol testi
  4. Kontak aralığı testi-süre(plate- sensor)
  5. Ana kontak yıpranma testi (plate-gauge)
  6. Devre açma-kapama testi
  7. Kapasitör şarj deşarj testi
  8. Fiziksel test

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.