Kardemir 9 ayda 180 milyon TL kar ettiKardemir’in Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Şirketin Eğitim Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantının sabahki oturumunda A- B ve D grubu hissedarlar kendi aralarında ayrı ayrı toplanarak Yönetim Kurulu Üyesi adaylarını belirledi.

Genel Kurulun öğleden sonraki oturumu ise Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal’ın açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında, geçen yıldan buyana Yönetim Kurulumuzun faaliyetleri sonucunda şirketimizin satış hasılatının ilk 9 ayda % 80 artış ile 2,8 Milyar TL seviyesine, brüt karlılığın % 77 artış ile 430 Milyon TL seviyesine ve net karlılığın ise 180 Milyon TL seviyesine ulaştığına dikkat çeken Ünal “hissedarlarımızın güven ve desteği ile yaptığımız yatırımlar 2017 yılında meyvelerini vermeye başlamıştır. Hisse senetlerimizin performansı da artmış, Ocak ayında 1,09 olan KRDMB hissemiz 2,70 ler seviyesine gelmiştir ” dedi.

Geçen sene Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu sıralamasında 34. sırada olan Kardemir’in gelecek sene şu anki hasılatları dikkate alındığında 22. sıraya yükseleceğini belirten Genel Müdür Ercüment Ünal, hedefin ise geçen sene 2,1 milyon ton sevilesinde olan ve bu sene 2 Milyon 450 bin ton seviyesine çıkan çelik üretiminin 2019 yılında 3.5 Milyon ton seviyesine getirilerek ilk 500 büyük sanayi sıralamasında 18. sıraya yükselmek olduğunu kaydetti.

Yapılan açılış konuşmasından sonra Genel Kurul için Toplantı Başkanlığının teşkiline geçildi. Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Yolbulan ve Hüseyin Çağrı Güleç imzası ile verilen önergenin oylaması sonucunda Toplantı Başkanlığına Ömer Faruk Öz seçildi. Güvenleri nedeniyle hissedarlara teşekkür eden Ömer Faruk Öz’ün yardımcılarını belirlemesinden sonra Yönetim Kurulu Üyelerinin seçimleri gerçekleştirildi. Yapılan oylamalar sonucunda A grubunu temsilen Mustafa YOLBULAN, Talat YILMAZ, Burak YOLBULAN, Atilla Tamer ALPTEKİN, B grubunu temsilen Kamil GÜLEÇ ve Hüseyin Çağrı GÜLEÇ, D grubunu temsilen Murat YOLBULAN şirketin yeni Yönetim Kurulu Üyeleri seçildi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ninde katılarak hayırlı olsun temennisinde bulunduğu Kardemir’in Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, Yönetim Kurulu Üyelerine T.T.K.’nun 395. ve 396. maddelerinde yazılı yetkinin görev sürelerince geçerli olmak üzere verilmesinin ardından sona erdi.