Narlıdere Metrosu Kredi Gerçeği

Izmir Narlidere Metro Calismalari
Izmir Narlidere Metro Calismalari

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımına kazandırdığı 15 yolcu gemisinden son ikisi de hizmete girdi.Düzenlenen törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,“Merkezi hükümet yap işlet devret modeliyle havaalanı, İstanbul yolu, Kuzey Çevre Yolu ve bölünmüş yoldan başka İzmir’in kalkınması, İzmir insanın refahının artması için Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin de dahil olmak üzere bir kuruş Türk Lirası vermemiştir.”dedi.

Raylı sistem 16 kat büyüdü


Konuşmasında büyük kentlerin en büyük sorunlarından biri olan ulaşım sorununu çözmek için İzmir’de hayata geçirdikleri projeleri anlatan Başkan Kocaoğlu, şunları aktardı:

“ Körfez’den maksimum düzeyde yararlanmak istiyoruz. Raylı sistem yatırımlarını artırmak istiyoruz. Şu anda vapur ihtiyacımızı 50 senelik karşılamış durumdayız. İlave gerekirse iki üç tane takviye yapılacaktır. Raylı sistemde çok büyük sıçrama yaptık 11 kilometre raylı sistemimizi 164 kilometreye çıkardık. Yani 16 kat büyüdük. Yılbaşında 14 kilometrelik Konak tramvayı ile birlikte raylı sistem ağımız 178 kilometre olacak Narlıdere metrosunun ihalesine çıktık. İhale bittiğinde derin tünel olarak inşaata başlayacağız. Buca’nın ulaşım sorununu çözmek için Buca Tınıztape – Çamlıkule’den Üçyol’a kadar da 13 kilometre derin tünel metro yapacağız. Projeleri bitti şu anda, bakanlıklarda onay aşamasında. Onun da 2018 yılında temelini atacağız”.

Körfez’de deniz ulaşımını güçlendirmek için yeni iskeleleri de devreye alacaklarını belirten Başkan Kocaoğlu, “Karantina İskelesi 2018 hizmete girecek ama deniz ulaşımını artırmak için en önemli nokta Mavişehir İskelesi. Karşıyaka kıyı planları onaylanmadığı için inşaatına ve taramasına başlayamıyoruz. Güzelbahçe İskelesi bitmek üzere. En büyük sorunumuz, 18 vapurumuzun geceleyeceği yer yok. Fırtına çıktığında kaptanları evden çağırıp vapurları Körfez’e salıyoruz. Oysa balıkçı barınağı boş ve 7 yıldır burayı almak için uğraşıyoruz” diye konuştu.

Narlıdere metrosunda kredi gerçeği

Törende yaptığı konuşmada Narlıdere Metrosu’nun yapımı için kredi arayışı sürecinde yaşadıklarını da paylaşan Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:
“Bundan 7 – 8 ay önce bir uluslararası finans kurumu bizi ziyaret ederek İller Bankası ile bir anlaşma yaptıklarını ve 110 milyon Euro parayı Narlıdere Metrosu için verebileceklerini söylediler. Faizi 1.34’dü. İller Bankası da 0.50 oranında faiz alıyordu. Yani 1.84 faizle bu krediyi kullanabilecektik. İller Bankası’na yazı yazarak bu krediyi kullanmak istediğimizi belirttik. Bu kredi 150 milyon Euro olarak alınmış; 40 milyon Euro’su Antalya Belediyesi’nin projesine verilmiş. Başka verilecek yer yok. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye gittim. Bir şey demedi. Başbakan’dan randevu aldım. Bu ucuz krediyi almaya çalışıyorum; kapı duvar. En son İller Bankası’na gittim. Genel Müdür ile görüştüm. ‘Biz o parayı kentsel dönüşümde kullanacağız’ dedi. Teşekkür ettim. Sabahleyin de kredi kuruşlunun Türkiye’deki yetkilisine gittik. O da ‘Hayır o parayı kentsel dönüşümde kullanamazlar. Biz bu parayı alt yapı işi için getirdik’ dediler. O tarihten bu tarihe Sayın Başbakandan randevu alıp ‘bu krediyi bize niye vermiyorsunuz’ diyeceğiz. Diyemedik. Biz tabi bu krediyi kullanamayınca ihtiyacımız olan 70 milyon Euro’luk krediyi yüzde 3.5 faiz ile aldık. Yani iki katı…”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü finans yapısı nedeniyle kolay kredi alabildiğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “ O krediyi kredi kuruluşu, notumuz Aaa olduğu için, 14 senedir bir gün hiçbir kuruma, kuruluşa borcumuz bir gün gecikmediği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borç ödeme ahlakı Türkiye’de tavan yaptığı için verdi. Bunun da karşılığını ben faizi yarı yarıya alarak İzmirliler’e vermem gerekiyor. Ben finans yapımı güçlendirdim; itibarımı artırdım. Büyükşehir Belediyesi’nin ve bu kentin ‘yüzde 3.5 değil yüzde 1.84 ile bu krediyi kullanıyorum’ diyebilmesi lazım ama maalesef diyemiyorum. Maalesef ve maalesef diyemiyorum. Bunu bu mutlu günde niye söylüyorum? İzmirli hemşehrilerimizin yaşadığımız süreçleri kısa kısa pasajlar halinde görmesini ve bilmesini istiyorum” dedi.

Kentin kalkınması için bir kuruş vermediler

İzmir’in 14 senedir sadece ve sadece kendi gücüyle, kentin gücüyle ve belediyelerin öncülüğünde kalkınmasını, büyümesini gerçekleştirmiş, ayağa kalkmış bir kent olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Merkezi hükümet yap işlet devret modeliyle havaalanı, İstanbul yolu, Kuzey Çevre Yolu ve bölünmüş yoldan başka İzmir’in kalkınması, İzmir insanın refahının artması için Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin de dahil olmak üzere bir kuruş Türk Lirası vermemiştir. Bunun İzmirliler tarafından bilinmesi gerekiyor. 5 sene evvel ‘eli yüzü sümüklü, toz toprak içerisinde İzmir’ diyenler, başka başka sıfatlar ekleyenler bugün ‘İzmir bizim gözbebeğimiz’ diyorlar. Desinler… İzmir’i, İzmirli’yi sevsinler, saygı duysunlar ama lafta kalmasın. Bu kentin daha birçok ihtiyacı var. Bu kentin ihtiyaçlarına, projelerine destek olsun. Kendi gücüyle kalkınabilen kent; merkezi hükümetten ciddi, sağlıklı yatırımlar alırsa Türkiye’nin daha çok lokomotifi olacaktır. Çalışmak ve İzmirli’nin hakkını, hukukunu, parasını korumak görevimiz.” diye konuştu.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar