Samsun-Sarp Demiryolu Turizmin Önünü Açacak

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Samsun-Sarp Demiryolu Projesi ile ilgili; “Samsun- Sarp’a binip hem gezelim hem de manzarayı izleyelim diyen insanlar hızlı treni kullanıp Karadeniz’in turistik yerlerini, doğasını, yeşilini görme fırsatını çok daha rahat yakalayacaktır” dedi.


AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, önceki gün Ordu’da düzenlenen Karadeniz Kent Konseyleri Toplantısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Samsun-Sarp Demiryolu Projesinin hayata geçirilmesi için güç birliği yapan kent konseylerine destek veren Gündoğdu, projenin takipçisi olacağını söyledi. Milletvekili Gündoğdu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a projeyi en kısa zamanda aktaracağını da kaydederek, şöyle konuştu:

“Öncelikle Karadeniz Kent Konseylerine teşekkür ediyorum. Ordu’da bir toplantı yaptılar ve Karadeniz’in Samsun’dan itibaren Sarp sınır kapısına kadar bir hızlı tren projesi konuşuldu. Bu projenin hayata geçirilmesi için kent konseylerine ne düşüyorsa yapacaklarını ilan ettiler. Biz de siyasiler olarak sonuna kadar bu projenin doğru bir proje olduğuna inanıyoruz. Olay Gazetesi de uzun süredir zaten bu projeyi manşete taşıyordu. Birkaç yıl öncesinde de Olay Gazetesinin havaalanıyla ilgili çok uzun süre havaalanı istiyoruz manşetini atma koşuluyla Ordu’da bir havaalanı ortaya çıkarıldı. Şimdi de yine Olay Gazetesinin aslında uzun süredir manşete taşıdığı ve hızlı trenin Karadeniz’in bu yeşil doğasında çok faydalı ve Karadeniz için etkili bir yatırım olacağını belirtti. Biz de bunu görüyoruz biz de bunun takipçisi olacağız.”

“Proje hayata geçebilir”

Bu proje hayata geçebilir mi? Geçebilir. Çünkü Avrupa’nın birçok yerinde bu projeler var ve hızlı trenler yapılıyor. Şu anda zaten Ankara’dan Sivas üzerinden Erzincan ve Erzurum’a kadar gidecek olan bir hızlı tren projesi bitme aşamasına geldi. Yakın bir zamanda da Sivas’a kadar olan kısmı açılacak. Bu projenin de hayata geçirilmemesinin hiçbir nedeni yok. Daha önce Devlet Demir Yolları Genel Müdür Yardımcısı Ordulu hemşerimizle görüşmüştük o da bu proje çalışmasının belli bir noktaya kadar olduğunu, Fatsa’nın çıkışına kadar yapıldığını ve devamının da yapılması gerektiğini bize söylemişti. Biz de inşallah şimdi hep birlikte bu işin hayata geçirilmesi için elimizden geleni var gücümüzle yerine getirmek için mücadele edeceğiz. Sivil toplum örgütlerinin, kent konseylerinin ve kamuoyunun bu şekilde duyarlı olması ve bu işe öncülük etmesi tabi ki biz siyasileri mutlu ediyor. Çünkü biz de bu projenin arkasında desteği olduğu zaman daha rahat hayata geçirilmesi için mücadele edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız dün Rize’deydi ve orada kongreye katıldı. Bu kent konseyleri görüşmesinden sonra da Cumhurbaşkanımız Trabzon, Giresun, Ordu kongrelerine gelecek. O kongrelerde de Samsun kongresine gelecek. Kendilerine de bu projeyi ileteceğiz. Altyapısını da oluşturup bakanlarımızla, belediye başkanlarımız, milletvekili arkadaşlarımızla bu işin hayata geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.”

“Cumhurbaşkanına ileteceğim”

Ben bunu ilk fırsatta Sayın Cumhurbaşkanımıza da takdim edeceğim. Bu kongrelere geldiğinde bunun müjdesiyle de gelebilir. Bunun için de Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmeler yapacağız. İnşallah bu projeyi de Karadeniz’e kazandıracağız. Karadeniz’de daha önce ilk Olay Gazetesi, havaalanı ile ilgili manşet attığında da insanlara hayal gibi geliyordu. Mustafa Malay valimiz o mendireği attığında da insanlara hayal gibi geliyordu. Şu an hızlı tren de vatandaşlara hayal gibi gelebilir ama başlandığı zaman en kısa zamanda biter ve çok ciddi sayıda insan taşıyacak kapasiteye ulaşır. Ordu havaalanı şu anda 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyor. O yüzden de Karadeniz’i kimsenin es geçme şansı yok. Yatırım yapanların tamamı bu hassasiyeti gösterecektir. Hızlı tren olduğu takdirde hızlı trenle birlikte Ankara’dan yola çıkan turistlerimiz Samsun üzerinden Karadeniz’i boydan boya hızlı trenle gezip tekrar geri dönme imkanı yakalar. Hem çok hem ucuz hem de önemli bir imkan olacak. Yurt dışından da gelip Karadeniz’i görmek isteyenlerin bu imkanlardan faydalanacağına inanıyorum. O yüzden yolcu kapasitesinin yüksek olacağı bir hat düşünüyorum. Erzurum projesi taşımak için yapılacak olan bir proje. Samsun- Sarp’a binip hem gezelim hem de manzarayı izleyelim diyen insanlar hızlı treni kullanıp Karadeniz’in turistik yerlerini, doğasını, yeşilini görme fırsatını çok daha rahat yakalayacaktır.”

Kaynak : www.orduolay.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar