Transist İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı AçıldıTransist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, Bakanı Ahmet Arslan ve Başkan Mevlüt Uysal’ın katılımıyla açıldı.

Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’nın açılışına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, WWF Kanada Başkanı & CEO’su Toronto Eski Belediye Başkanı David Miller ve İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı katıldı.

Fuarda ulaşım alanında hizmet veren tüm kurum ve otoritelerin yanı sıra ulusal ve uluslararası alanda Büyükşehir ve İl Belediyeleri, Üniversiteler, deniz kara, demir yolu ve raylı sistem ulaşımında ürün tedarik eden ve hizmet veren firmalar ile sivil toplum kuruluşları da yer aldı.

BAŞKAN UYSAL: ULAŞIM MEDENİYET VE KÜLTÜR DEMEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da ulaşımın artık bir medeniyet ve kültür demek olduğunu belirterek, “İstanbul aslında kendisi bir ulaşım köprüsü. Asya ile Avrupa buluşmasının adıdır İstanbul. Tabii aynı zamanda bir kültür köprüsüdür. O manada baktığımızda ulaşım İstanbul için daha önemli hale geliyor” dedi.

Geçmişte ulaşımın dünyada güvenlik anlamında önem arz ettiğini dile getiren Uysal, “Ama artık ulaşım bir medeniyet ve kültür demek. Eğer ulaşım yoksa, bir şehirde belki de hiçbir şey yoktur. İstanbul aslında kendisi bir ulaşım köprüsüdür. Asya ile Avrupa buluşmasının adıdır İstanbul. Tabii aynı zamanda bir kültür köprüsü. O manada baktığımızda ulaşım İstanbul için daha önemli hale geliyor” dedi.

“Biz kıtalar ve kültürler arası köprü olacağız diyorsak İstanbul’da ulaşımı en önemli konu yapmak durumundayız. Büyükşehir olarak şu anda bütçemizin yüzde 50’den fazlasını ulaşıma ayırıyoruz” diyen Uysal, ulaşımın İBB’nin birinci öncelikli konusu olduğunu söyledi. Hükümetin de İstanbul’da ulaşımı öncelikler arasında tuttuğunu ifade eden Uysal, şöyle konuştu;

“Ulaştırma Bakanlığımızın İstanbul ulaşımında gerek üçüncü köprü gerekse Marmaray gibi projelerde çok önemli katkıları var. Ulaşımdaki problemler akademi dünyası, özel sektör, yerel yönetimler ve hükümetin bir araya gelmesi halinde çözülür. Bu dört grup bir araya gelirse çok önemli işler başarır. Tabii bu dört grup bir araya geldikten bir de ulaşım birbiriyle entegre olunması konusu var. Deniz, hava, kara, demiryolu, raylı sistem ulaşımı yani bunların hepsi bir araya gelirse önemli hale gelir. Bunu çözebilirsek o zaman şehirlerde önemli bir şeyler yapmış oluruz.”

İBB olarak şu anda en fazla önem verdikleri konunun metro yatırımları olduğunun altını çizen Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü; “Geçmişte 45 kilometre olan ve şu anda 150 kilometreyi geçen, önümüzdeki yıllarda 300 kilometreyi bulacak olan metro ağı, İstanbul’da bin kilometreye ulaştığı takdirde önemli bir problemi çözmüş olacak. Ama sadece metronun bin kilometreye çıkması, tek başına bir şey ifade etmeyecek. Eğer biz bunu karayolu, denizyolu hatta insanların yürüme ve bisiklet yollarıyla entegre etmiş olsak o zaman çok şey ifade edecek. Şu anda bu tür toplantı ve konferanslarda bir araya gelen paydaşlar bunu tartışmış olacak. Ayrıca Bu ulaşım konuları tartışılırken entegrasyon çalışmalarında artık teknolojide ilave edilirse çözüm kolaylaşır. Eğer bu konularda eksik bırakılırsa yine çözüm bulunmuş olmuyor.”

İki kıta arasında köprü olan İstanbul’da yapılan çalışmaların dünyaya da örnek olacağını dile getiren Uysal, “İki gün boyunca sürecek Transist Kongre ve Fuarı’nın İstanbul’umuz, ülkemiz adına ve dünyada bu problemin çözümüne katkısı olacağına inanıyorum. Gerçekten işimiz demiryolu, metro, raylı sistem olsa da medeniyet ve kültür adına bir katkı sunmaktır. Eğer bunları başarırsak gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağımız düşünüyorum.”

Konuşmaların ardından Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile sahneye gelen İBB Başkanı Mevlüt Uysal, kongre ve fuar için sponsor olan firmaların yetkililerine plaketler sundu. Kurdele keserek Transist Fuarı’nın açılışını gerçekleştiren Bakan Aslan ve Başkan Topbaş, sponsor firmalara teşekkür plaketi takdim etti. Arslan ve Uysal, Daha sonra da fuarı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

KONGRE VE FUAR 4 KASIM’A KADAR SÜRECEK

4 Kasım’a kadar Lütfi Kırdar Rumeli Salonu, ICEC ve İstanbul Kongre Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleşecek fuar, “Toplu Ulaşımda” 4I: Innovation (İnovasyon), Integration (Entegrasyon), Information (Bilgi Sistemleri), Intelligence (İş Zekası) teması işleniyor.

Küresel farkındalık oluşturma amacı taşıyan Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı ile ulaşım alanındaki yeni teknolojiler ve stratejiler aktarılacak. Katılımcılar, akademik konu başlıklarıyla yerel yönetimler ve sektör temsilcileri arasında sürdürülebilir bilgi alışverişinin sağlanmasına hizmet edecek.

Geleceğin ulaşımını güvenli, kolay, sürdürülebilir ve yenilikçi teknolojilerin entegrasyonu ile tasarlama hedefiyle yola çıkan Hackathon City de İstanbul Transist 2017 bünyesinde bu yıl ilk kez gerçekleşecek. 2 gün boyunca sürecek Hackathon City İstanbul tüm yazılımcı, geliştirici ve tasarım profesyonellerinin yanı sıra bu alanlarda iddialı öğrencilerin katılımlarına açık.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.