Antalya’nın ilk treni Kepez’e geldiKepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün Devlet Demir Yolları’ndan(TCDD) aldığı Antalya’nın ilk treni Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesindeki bakım ve onarım işleminin ardından Dokumapark’a getirildi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, tren görmeyen çocuklara vaad ettiği treni Antalya’ya getirdi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’ndan(TCDD) alınan Antalya’nın ilk treni Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden tıra yüklenerek, Dokumapark’a getirildi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün çok sevdiği çocuklara bir armağanı olan 23 metre uzunluğundaki tren vagonu, görkemli görüntüsü ile Dokumapark’da yerini aldı. TCDD Taşımacılık AŞ. de 2010’da revize ve ıslah edilen 23 metre uzunluğundaki yolcu vagonunun bakım ve onarımı da Dinar’da yapıldı.

“Çocuklar için sosyal yaşam alanı”

Antalya’nın ilk treni Kepez Belediyesi tarafından kentin önemli cazibe merkezi haline getirilen Dokuma Park’ta, ahşap travestenden yapılan rayların üzerinde sergilenecek. Tren vagonunda çocuklar için kütüphane ve eğitim atölyesi yer alacak. Yakın gelecekte yüksek hızlı tren hattının geleceği Antalya’yı trenle buluşturan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Antalya’da malumunuz raylı ulaşım aracı bulunmuyor. Trenin nasıl bir ulaşım aracı olduğunu gösterilim, hem de trenin tarihi hakkında çocuklarımıza bilgiler sunalım istedik. Sadece bakılacak bir tren olmasın. Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını da bu tren de kazandıralım istedik. Trenin içerisine bir kütüphane ve bir atölye yaparak, el becerilerini de geliştirmelerini sağlayacağız. Çocuklarımıza neşeli bir ortamda kitap okuma alışkanlığı kazandıracak olmak beni çok heyecanlandırıyor” dedi.

İkinci etap Anadolu İstasyonu

Tren vagonunun yeni yerine yerleştirilmesi sırasında açıklamalarda bulunan Başkan Hakan Tütüncü, tren ile ilgili projenin devamı gelecek bir proje olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu projenin ikinci etabında çok güzel bir Anadolu İstasyonu yapacağız. Trenin tarihini, Anadolu’yu demir ağlarla ördüğümüz o tarihi en iyi şekilde anlatmak istiyoruz. Bu tren hepimizi çok heyecanlandırıyor. Tren hem çok asil bir ulaşım aracı, hem de nice hatıralar barındırıyor. Bu yönü ile de anlamlı bir proje olacağını düşünüyoruz.”

Okuma, araştırma bilinci aşılayacak

Kepez Belediyesi’nin önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak attığı adımla başlayan proje, Dokumapark’ta trenin konumlandırılmasının ardından kısa sürede hizmete girerek, Kepez’in ve Antalya’nın çocuklarına okuyan, araştıran bireyler olma bilincini aşılayacak.

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.