Bakan Arslan: “Ankara-Sivas YHT Hattını 2018 Yılı Sonunda Bitirmek İstiyoruz”Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 29 Aralık 2017 Cuma günü Ankara Ahlatlıbel’deki Türk Telekom Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında Bakanlığın 2017 faaliyetlerini değerlendirdi, 2018 hedeflerini açıkladı.

“YATIRIM BÜTÇESİNDEKİ EN YÜKSEK ARTIŞ DEMİRYOLLARINDA OLACAK”

Bakan Arslan, kahvaltının ardından yaptığı konuşmasında gündeme ve ulaşım sektörüne dahil önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizde son 15 yılda gerçekleştirilen ulaştırma projelerine değinirken demiryollarına yapılan yatırımların önemini vurgulayan Arslan, “Demiryollarını gerçekten çok önemsiyoruz. Demiryollarına 8 milyar 400 milyonluk yatırım gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl için yatırım bütçesi artışında en yüksek artış, yine demiryollarında olacak. 14 milyar 200 milyonluk bir yatırım bütçesi olacak. Toplam demiryolu uzunluğumuz 12.608 km. Sinyalli hat uzunluğunda ise 5.534 km’ye çıktık ve aynı zamanda da 2324 km’de de çalışmalarımız hala devam ediyor.2003’te bu rakam 2.449 km idi. Yani burada yüzde 120’lik bir artış söz konusu. Elektrikli hat uzunluğu da 2120 km iken 4.660 km’ye çıktı.1.637 km’de de elektrifikasyon çalışmalarımız devam ediyor.” ifadesinde bulundu.

Başta 2017 yılı olmak üzere demiryollarında yapılan yolcu taşımacılığı ile ilgili gelişmeleri paylaşarak, “YHT setlerimiz 6 adet set alımıyla birlikte toplamda 19 sete çıktı. Yüksek hızlı tren seferleri yüzde 30 arttırıldı. YHT’ler ile bugüne kadar taşıdığımız yolcu sayısı 36 milyon 800 bine ulaştı. İnşallah 2018 yılında 7.7 milyon yolcuyu da buna ekleyerek 45 milyon hedefine ulaşacağız.” diyen Arslan, Marmaray’da bugüne kadar 238 milyon yolcu taşındığını, gelecek yıl da toplam 68 milyon yolcu taşınmasının planlandığını bildirdi.

“ÖZEL SEKTÖR DE DEMİRYOLUNDA YÜK TAŞIMACILIĞINA BAŞLADI”

Sektörlerdeki yük taşımacılığına değinen Bakan Arslan, demiryolu sektöründeki yük taşımacılığı ve yük taşımacılığının özelleştirilmesi ile ilgili olarak “Bu sene içinde demiryolları ile taşınan yük miktarı 7-8 milyon tona yükseldi. Bu rakam bizim gönlümüzden geçen rakam değil ama bunun başlıca sebebi hem mevcut hatların standardının yükseltilmesi çalışmaları; hem elektrikli hem de sinyalli hale getirilmesi çalışmalarımız devam ettiği için birçok hat şuan da işletmede değil. Haliyle yük miktarı istediğimiz şekilde artmasa bile yine de yüzde 10-12’lik bir artış söz konusu. Özel sektör de artık demiryolu ulaşımında yük taşımacılığına başladı. Özel sektörün de hatlardan faydalanması adına önemli bir adımdı ve bu sebeple demiryollarının serbestleşmesi kapsamında 5 tren işletmecisine lisans verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

“DEMİRAĞLARIMIZ GENİŞLİYOR”

Yıl itibari ile inşaatı halen devam etmekte olan demiryolu hatları ile ilgili de kapsamlı bir açıklama yapan Bakan Arslan, “İnşaatı devam eden yüksek hızlı tren hatlarımız var. Malumlarınız Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, İzmir devam ediyor. Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas YHT hattında çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz 2018 sonu itibariyle bitirip 2019’un ilk yarısında da testlerini de bitirmiş olarak inşallah hizmete sunmak istiyoruz. Bursa-Bilecik arası inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Amaç Bursa’yı hem İstanbul’a hem de İzmir’e bağlamış olmak. Konya-Karaman-Niğde-Ulukışla arası yine çalışmalarımız devam ediyor. Aslında bu hattımızı dizel işletmeciliğine açtık ancak elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi önümüzdeki sene yapılacak. Böylelikle yine bu hattımızı da hızlı tren standartlarına getirmiş olacağız. Mersin-Adana-Osmaniye-Toprakkale arası inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Osmaniye-Gaziantep arasında da inşaat çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor ve Sivas’tan sonrası; Sivas-Erzincan arasında da Sivas’ta ilk kesimin ihalesini yaptık, işe başladık. Şimdi ise Zara-İmranlı kesiminin ihale süreci devam ediyor. Böylece biz tren ağlarımızı da giderek arttırmış olacağız.” diye konuştu.

VAN GÖLÜ’NE 2 YENİ FERİBOT

Van Gölü’nde çalışacak 2 adet feribottan birincisinin yılbaşında, diğerinin ise yıl ortasında işletmeye alınacağını söylen Arslan, 2018 yılında TÜDEMSAŞ ve TÜLOMSAŞ’ta 1.222 adet konvansiyonel yük vagonu, TÜVASAŞ’ta 11 adet Dizel Tren Seti(DMU) ve TÜLOMSAŞ’ta ise 20 adet lokomotif üretileceğinin bilgisini verdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konuşmasının sonunda Bakanlık personeli, basın mensupları ve vatandaşların yeni yılını tebrik etti.