Bakan Arslan: “Milli Yüksek Hızlı Tren Süreci Başladı”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, milli yüksek hızlı trenin yapılmasıyla ilgili süreçleri başlattıklarını açıkladı.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katılımıyla 29 Kasım 2017 tarihinde KOSGEB tarafından düzenlenen “Stratejik Ürün Destek Programı Tanıtım Toplantısı ve Protokol İmza Töreni”nde konuşan Arslan, Hükümetin son yıllarda attığı adımlarla Türkiye’nin kendinden emin, güçlü, değişen ve gelişen dünyaya ayak uyduran, geleceğe küresel oyuncu olarak ilerleyen bir ülkeye dönüştüğünü vurguladı.

“MİLLİ ÜRÜNLERLE KÜRESEL ÜRETİCİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Ülkenin her yerini yatırım alanı ve şantiye haline getirdiklerini, Türkiye’de hafif raylı sistemlere, metrolara, hızlı tren ve karayolları tünellerine, iletişim hizmetlerine büyük yatırımlar yaptıklarını anlatan Arslan şöyle devam etti: “Yerli sanayimizi geliştirerek ürettiğimiz milli ürünlerle dünya çapında küresel üretici ve ihracat ülkesi olmayı hedefliyoruz. Son 15 yılda Türkiye’de adeta bir devrim gerçekleştirdik. Bugün Türkiye yerli gözlem uydularını üretebiliyor, yerli haberleşme uydularının üretimiyle ilgili çalışmalarını yürütüyor, kendi 4,5 G baz istasyonlarını üretiyor.”

96 YHT SETİ PROJESİ…

Milli demiryolu endüstrisini büyütmek yönünde adımlar attıklarını söyleyen Arslan, “Kendi milli yüksek hızlı trenimizin yapılmasıyla ilgili süreçleri başlattık. Yeni alacağımız 96 sette kademe kademe yerlilik ve millilik oranını artırarak tamamını üretebilir hale gelmek adına adımlar atıyoruz.” diye konuştu.


1 Comment

  1. Sanırım teknik şartname çalışması yapıyorsunuz. Mutlaka hibrit motorlu setler de şartnamede olsun bu sayede YHT yi ülkenin ve bölgenin her tarafına aktarmasız ulaştırabilirsiniz.

Yorumlar