Başkentray’da Ankarakart’a Katıldı

Yakında hizmete açılacak olan BAŞKENTRAY’da, Ankara’da toplu ulaşım hizmetlerinde kullanılan ANKARAKART’ın Entegrasyonuna Dair Protokol, 25 Aralık 2017 Pazartesi günü, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın da katıldıkları törenle imzalandı.


TUNA: “APAYDIN VE EKİBİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt ve EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu tarafından imzalanan protokolün imza töreninde konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, il genelinde tek kartla ulaşım sağlamanın önemini vurgulayarak, banliyö hatlarında, otobüslerde ve özel halk otobüslerinde geçerli olacak “ANKARAKART” ile vatandaşların tek kart sayesinde bütün ulaşımını halletmiş olacaklarını kaydetti.

BAŞKENTRAY’ın hizmete açılmasıyla Ankara ulaşımına çok ciddi katkı sağlayacağına dikkati çeken Tuna, “Ayrıca Sincan’dan Yenikent’e kadar banliyö hattı uzanacak. Böylece Yenikent’ten Kayaş’a kadar ulaşım imkanı gerçekleştirmiş olacağız.” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, modern banliyö hatları ile Ankara ulaşımını rahatlatacak çalışmalar yapan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve ekibine teşekkür etti.

APAYDIN: “DEMİRAĞLARIN MERKEZİ ANKARA”

İmza töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Ankaralılar için büyük önem arz eden hayırlı bir proje için bir arada olduklarını ifade ederek, son yıllarda demiryollarına büyük yatırımların yapıldığını söyledi. Önemli projelerin hayata geçirildiğini ifade eden Apaydın, şunları kaydetti:

“Çekirdek yüksek hızlı tren ağlarının merkezi olarak gördüğümüz Ankara’da hizmete açtığımız Yüksek Hızlı Tren Gar, Başkente yeni bir çehre, yeni bir kimlik kazandırmıştır. Etimesgut Emirler’e Avrupa’nın en modern ve en çevreci Yüksek Hızlı Tren Bakım Merkezini inşa ettik.”

“BAŞKENTRAY’DA YÜZDE 90 İLERLEME SAĞLANDI”

Yatırımların önemli bir bölümünün Başkent Ankara’ya yapıldığını belirten Apaydın, BAŞKENTRAY’da yüzde 90 ilerleme sağladıklarını bildirdi. Yüksek hızlı trenlerle birlikte banliyöleri gelecek yılın Mart ayının ilk çeyreğinde Ankaralıların hizmetine sunmak için çalışmaların gece gündüz sürdürüldüğünü ifade eden Apaydın, şöyle devam etti:

“Yüksek hızlı tren projelerinin yanı sıra Ankaralılara metro standardında demiryolu ulaşım hizmeti vermek üzere BAŞKENTRAY Projesini yürütmekteyiz. Proje kapsamında Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Marşandiz arasında 6 ve Marşandiz-Sincan arasında 5 hatlı yeni demiryolu inşa ediyoruz. Emirler’e YHT Batı Aktarma Gar’ını da içeren BAŞKENTRAY projesi hizmete girdiğinde Sincan-Kayaş arasında her 5 dakikada bir banliyö treni işletilecektir. Şehir içi trafiğine nefes aldıracak proje ile günlük 500 bin yolcuya hizmet verilecektir.”

“PROTOKOL ANKARALILARA HAYIRLI OLSUN”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Ankaralıların ulaşım hizmetlerine en hızlı ve en kolay şekilde erişimini sağlayacak ANKARAKART’ın BAŞKENTRAY’a entegrasyonunu içeren protokolün Ankara Büyükşehir Belediyesi, TCDD ve Ankaralılara hayırlı olmasını diledi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar