İzmir’de Toplu Ulaşıma Yüzde 10 Zam Geldiİzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içi toplu ulaşıma yüzde 10 zam kararı aldı. Yeni tarifeye göre tam bilet 2 lira 60 kuruştan 2 lira 86 kuruşa yükseldi. Ayrıca İZBAN’da da gittiğin kadar öde dönemi başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin zam furyasından toplu ulaşım da nasibini aldı. İçme suyuna bir yıl içinde üç kez zam yapan Büyükşehir Belediyesi yaklaşmakta olan yeni yıl öncesi her gün yaklaşık 1 milyon 800 bin kişinin yararlandığı otobüs, metro, vapur, tramvay ve İZBAN’da zam kararı aldı. Önceki gün gerçekleşen belediye meclis toplantısında komisyona sevk edilen yeni fiyat tarifesi komisyonların ardından belediye meclis toplantısında AK Partili Meclis Üyeleri’nin ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni tarifeye göre yüzde 10 zamla 2 lira 60 kuruş olan tam bilet 2 lira 86 Kuruşa yükseldi. Zamlı tarifeden öğrenciler de nasibini aldı. 1 lira 50 kuruş olan öğrenci ve 60 yaş biletleri 1 lira 65 kuruşa, 2 lira olan öğretmen binişleri ise 2 lira 20 kuruşa yükseldi. 3 binişlik bilet 10, 5 binişlik bilet 15, 10 binişlik bilet ise 29 lira oldu.

İZBAN’DA YENİ DÖNEM
İZBAN’a daha önce ödenen sabit fiyat yerine ‘Gittiğin kadar öde’ sistemi geldi. Aliağa ve Selçuk arası hesaba katılarak yeni bir ücretlendirme sistemi hazırlandı. Buna göre ilk 25 kilometre için vatandaşlardan normal biniş ücreti kesilecek. Daha sonra kilometre başına tam biletten 7, öğrenciden 4, öğretmenden 5 kuruş daha eksilecek. Ayrıca karta toplam 4 binişlik (11.44 TL) yükleme yapılması gerekiyor. Çünkü İZBAN’a binişte turnikede, kartın içinden tüm hattın parası çekilecek, ardından trenden indikten sonra tekrar turnikede kart basılarak aradaki mesafe hesaplanacak ve tutar karta iade edilecek. Böylece sadece gelinen kilometre kadar para kesilmiş olacak. Yeni fiyat tarifesi 15 Şubat 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. İZBAN’da ‘Gittiğin kadar öde’ sistemine geçilmesinde İZBAN’ın TCDD’ye olan hat kirasının 280 milyon lirayı bulması etkili oldu.

Kaynak:  www.sabah.com.trİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.