İzmirliler ulaşım zammına tepkiliCHP’li Büyükşehir’in ulaşıma yüzde 10 zam kararı alması büyük tepki çekti. Toplu ulaşım araçlarında balık istifi yolculuk ettiklerini belirten İzmirliler, “Çilemiz daha da katlandı” dedi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi su ve otopark zammının ardından 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere ulaşıma yüzde 10 zam yaptı. Zamma tepki gösteren vatandaşlar, “İzmir Büyükşehir Belediyesi önce ulaşımda hizmet kalitesini daha iyi hale getirsin. İZBAN’da balık istifi şeklinde yolculuk yapmaktan bıktık. Sefer sayılarını arttırsınlar, sonra zam yapsınlar. Asgari ücretle geçinen çok sayıda insan var. Zam vatandaşın cebini yakacak” diye konuştu.

AK PARTİ’DEN RET
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi su ve otopark zammının ardından 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere toplu ulaşım ücretlerine yüzde 10 zam yapılmasını kararlaştırdı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aralık ayı üçüncü oturumunda, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ulaşım zamları görüşüldü. Yapılan oylamada yıl başından itibaren toplu ulaşıma yüzde 10 zam yapılmasına ilişkin teklif, AK Parti’li üyelerin ret oylarına karşı oy çokluğuyla kabul edildi. Oturumda söz alan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Bilal Doğan, kent içi ulaşımda yapılan yüzde 10 zamma tepki gösterdi. İzmir’de ulaşım zararlarının zamla kapatılmaya çalışıldığını belirten Doğan, “Başarısız ESHOT Genel Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir halka eziyet etmektedir. Su ve otopark zamları almış başını giderken bir darbe de ulaşım alanında geldi. Bu zammın arkasında art niyet var” dedi. Doğan, Anadolu’da aynı ulaşım hizmetini verip, ulaşım zararını göze alarak indirim yapan ya da zam yapmayan belediyelerin olduğunu vurguladı.

ZARARI VATANDAŞ ÖDÜYOR
Toplu ulaşımın belediyelerin temel hizmeti olduğunu aktaran Doğan, şunları kaydetti: “Zamma gerekçe olarak artan akaryakıt giderlerini ya da ücretsiz binişlerden ettiğiniz zararları ve bilet gelirlerindeki düşüşü gerekçe göstereceksiniz. Akaryakıt giderlerinde tasarruf için ulaşımda devrim yapmaya kalktınız. Çevreci elektrikli otobüsler alacağız dediniz. Onu da başaramadınız. Madem akaryakıt giderleri artıyor, o zaman elektrikli otobüs filosu kurun. Hani onu beceremediniz. Her seferinde söyledik, kurumun her yıl katlanarak artan şu tüketim giderlerine ve israfına çare bulun dedik. Kurumun ettiği zararı İzmirlilere neden fatura ediyorsunuz?” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni yıldan itibaren ulaşıma yüzde 10 zammın yanı sıra İZBAN’da yeni ödeme modeline gideceklerini açıkladı. Kocaoğlu, İZBAN’da 15 Şubat’tan itibaren başlayacak yeni ödeme modelini şöyle anlattı: “İZBAN’da 15 Şubat tarihinden itibaren gittiğin kadar öde mantığıyla fiyat uygulamasına geçilecektir. Tam biletin parası hesaptan düşülecek. 25 kilometreden sonraki her kilometre için tam biletten 7 kuruş, 60-65 yaş vatandaşlar ve öğrenciler için 4 kuruş, öğretmenler için 5 kuruş ilave ücret alınacaktır.” Zamma tepki gösteren 2 çocuk annesi 60 yaşındaki Necla Yalçın, “Zamlardan bunaldık artık. İZBAN’da rahat bir yolculuk yapamıyoruz. Bir de bunun üzerine zam yapıyorlar. Bir an önce yapılan zam geri alınmalı. İzmirli bunu hak etmiyor” diye konuştu. 67 yaşındaki bir çocuk annesi İnci Çelik, “Ben toplu ulaşımı çok fazla kullanmıyorum. Ama eşim ve oğlum çok sık kullanıyor. İzmir’de bir yerden bir yere gitmek zaten işkence haline geldi. Trafik çilesi yüzünden büyük sıkıntılar çekiyoruz. İZBAN’da yaşanan yoğunluk her geçen gün artıyor. Bir de bu sorunların üzerine zam yaptılar. Asgari ücretle evini geçindiren insanlar var. O insanlar da düşünülmeli” dedi. 1 çocuk annesi ev hanımı Filiz Karaçoban, “Yeni tarife herkesi zor duruma düşürecek. Normal vatandaş için 1 lira, 2 lira çok önemli bir para. 1 ay düşünüldüğünde insanların cebinden çok daha fazla para çıkacak. Bunlar düşünülseydi zaten zam yapılmazdı. Zam yapacaklarına İZBAN’da sefer sayılarını artırsınlar. İnsanlar balık istifi şeklinde yolculuk yapmaktan sıkıldı” ifadesini kullandı.

Kaynak : www.sabah.com.tr