Kardemir’de Hedef Sıfır İş KazasıKardemir, İş Salığı ve Güvenliği konusunda daha yüksek bilinç oluşturmak ve bu konuda her kademedeki tüm çalışanların duyarlılıkları artırmak amacıyla gerçekleştirdiği Kaza Paylaşım toplantılarının bir yenisini daha gerçekleştirdi.

Kardemir Eğitim Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Şirketin Genel Müdürü Ercüment Ünal başta olmak üzere Koordinatörler, Başmüdür ve Müdürler, Çelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvi Üngören ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ile yaklaşık 450 çalışanın katıldığı kaza paylaşım toplantısında farklı ünitelerden 11 Mühendis ve Başmühendisimiz yaşanan iş kazalarına ilişkin paylaşımda bulundular.

İş kazalarında hayatını kaybeden çalışanlarımızın manevi huzurlarında saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan toplantıda, yaşanan kazalara ilişkin kök nedenler irdelenerek analizler yapıldı ve alınan tedbirler ile yapılan iyileştirmeler değerlendirildi. Tüm çalışanların aktif katılımı ile önerilerin de alındığı toplantıda Genel Müdür Ercüment Ünal, Kardemir’de en önemli ve öncelikli konunun İş Sağlığı ve Güvenliği olduğuna bir kez daha dikkat çekerek, hedefin sıfır iş kazası olduğunu belirtti. Şirketlerin bilançolarına yansıyan zararların her zaman kapatılabileceğini ancak kaybedilen canların ya da uzuvların yerine getirilemeyeceğini bir kez daha hatırlatan Genel Müdür Ercüment Ünal “Hepimizi evinde bekleyen ve bizleri seven bir ailesi var. Onlara karşı sorumluyuz. Onları acı içerisinde bırakmaya hakkımız yok ve bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği konusunda çok dikkatli ve hassas olmalıyız” dedi.

İş yapma şekillerinin sürekli iyileştirilmesini isteyen Ünal, pratik iş yapıp, canını riske atan çalışan istemediklerini kaydetti. Şirket içerisinde RAMAK KALA raporlamalarının mutlaka arttırılması gerektiğine dikkat çeken Ünal “Kazaya ramak kalmış bir olay yaşamışız ama bunu raporlamıyorsak, o olay bir sonraki sefer bize kaza olarak dönecektir. Bu nedenle kazaya ramak kala raporlamalarımızı tam yapmalıyız ve bu raporlardan hareketle olası kazaların önüne geçmeliyiz” dedi.