Mersin’in Hafif Raylı Sistem Projesini Bakanlık ÜstlenmeliCHP Milletvekili Kuyucuoğlu, Osmangazi Köprüsü’nün de dahil olacağı projenin 2020 yılında tamamlanacağına dikkat çekti.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ İÇİN ÖDEME 4 YIL ERKEN Mİ BAŞLADI?
CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Osmangazi Köprüsü’nün de dahil olduğu projenin 2020 yılında tamamlanmasın hedeflendiğini ve 40 bin araç geçiş ücretinin de 2020’den itibaren firmaya verilmesi gerektiğini belirterek, “Oysa projenin bir kısmı Osmangazi Köprüsü geçişi ne zaman açıldı? 12 Temmuz 2016’dan itibaren paralı geçişe açıldı yani projenin tamamlanmasından dört yıl önce açıldı. Şimdi, soru şu: Bu geçiş ücretleri yapımcı firmaya veriliyor mu? Taahhüt edilen 40 bin araç geçiş ücreti ödenmekte midir? Ödeniyorsa bu devletin zararı değil midir?” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda, 2018 yılı Karayolları bütçesi üzerine partisi adına söz aldı.Bir süredir bakanların, Türkiye’de rekorlar kırıldığını ifade ettiklerini belirten Kuyucuoğlu, bu yıl 12 bin 800 şirketin iflas bayrağını çekeceğini, 23 bin KOBİ’ye dövizle borçlanma yasağı geldiğini anlatan gazete manşetlerini genel kurulun dikkatine sundu.

‘MİLLİ GELİR 10 BİN 582 DOLARA DÜŞTÜ’
Kuyucuoğlu, “Şimdi, burada bir çizelge var bakın. Şimdi ‘En hızlı ekonomi’, ‘Ekonomik olarak büyüdük’ diyoruz. Bakın, 2013 yılında kişi başı millî gelirimiz 12 bin 480 dolar. 2017 yılında ne diyor? 10 bin 582 dolar. Demek ki ekonomi pek de öyle iyi gitmiyor. Başka bir şey: Bugün yabancı bankalar, Türk bankalarının vasıta olmasına rağmen, Türk firmalarına teminat mektubu vermiyor. Yurt dışında iş yapan arkadaşlarımız bunu biliyorlar. Böyle bir sıkıntıyla karşı karşıyayız” dedi.

Hükümetin 2023 hedeflerini hatırlatan Kuyucuoğlu, “Neydi bu hedefler? Son birkaç yıldır hiç bahsedilmiyor. 500 milyar dolar ihracat, 25 bin dolar kişi başı millî gelir. Ne oldu bu hedefler? Hiç bahsedilmiyor. Bugün 10 bin dolarlardayız kişi başı millî gelirde” diye konuştu.

İKİ PROJEYE 56,8 MİLYARLIK GARANTİ
Ulaştırma Bakanlığı’nın 25,4 milyar Türk lirasıyla en fazla yatırım yapan bakanlık olduğuna dikkat çeken Kuyucuoğlu, “Ancak Sayın Ulaştırma Bakanı’ndan ki daha önce bizim komisyonumuzda görevliydi, ne bir brifing aldık ne de bu yatırımlarla ilgili, maalesef, bir bilgi aldık, komisyon çalışmadı. Kaldı ki komisyonda da gerçekten bu konuyla ilgili iyi fikirleri olabilecek, faydalı olabilecek arkadaşlarımız var. Bildiğiniz gibi, Karayolları, özel bütçeli bir kuruluş ve kurumun kamu-özel iş birliğiyle yaptığı birçok proje var ve bunlar da Türkiye ekonomisi açısından ciddi riskler oluşturuyor. Bu projeler sadece Karayollarıyla da kısıtlı değil, başka projeler de var ve Türkiye ekonomisi için bunlar telafisi güç sonuçlar doğurabilecek riskler taşıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Sayıştay denetim raporlarına ve mali tablolarına yansıtılmayan iki büyük projesi var; bunlardan birisi Gebze-İzmir Otoyolu Projesi, diğeri Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve bu iki projeden dolayı da verilen garantinin miktarı 56 milyar 800 milyon TL” ifadelerini kullandı.

‘OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ İÇİN FİRMAYA ÖDEME YAPILIYOR MU?’
Osmangazi Köprüsü’yle ilgili bir ayrıntıyı da meclisin dikkatine sunan Kuyucuoğlu şunları söyledi:
“Bu sözleşmenin süresi yedi yıl. 20 Mart 2013 tarihinde sözleşme imzalanmış, 20 Mart 2020’de de bitmesi gerekiyor. Oysa projenin bir kısmı Osmangazi Köprüsü geçişi ne zaman açıldı? 12 Temmuz 2016’dan itibaren paralı geçişe açıldı yani projenin tamamlanmasından dört yıl önce açıldı. Şimdi, soru şu: Bu geçiş ücretleri yapımcı firmaya veriliyor mu? Taahhüt edilen 40 bin araç geçiş ücreti ödenmekte midir? Ödeniyorsa bu devletin zararı değil midir? Çünkü 2020’de bitecek proje 40 bin geçişe göre 2020 için hesaplanmıştır. Anlaşma böyle ise bu koşullar Türkiye Cumhuriyeti’nin aleyhine değil midir? Bakandan bu sorumun cevabını bekliyorum. Yine, duble yollarla da ilgili maalesef, seçime yönelik kalitesiz yapılması nedeniyle birkaç sene içerisinde tekrar elden geçirilmek zorunda kalıyor ve bu bir israf oluyor.”

DEMİRYOLU YATIRIMLARI ARTIRILMALI
Türkiye’de 1923-1940 yılları arasında 3.208 kilometre yani senede 180 kilometre demiryolu yapıldığını, AKP’nin dönemindeyse 121 kilometre demiryolu yapıldığını kaydeden Kuyucuoğlu, “Yapılan iyileştirmeler neticesi Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir hatları üzerinden yapılan taşımacılık oranları da önem arz ediyor. Nitekim 2012 yılı verilerine göre, Ağustos 2011’de işletmeye açılan Ankara-Konya hattında taşıma payı yok denecek kadar az iken yüzde 54’lere çıkmış. Aynı şekilde Ankara-Eskişehir arasında yüzde 8 olan yolcu taşıma yüzde 72’ye çıkmış. Çok ciddi bir artış var. Bu rakamlar da şunu ifade etmek için yeterlidir: Hızlı tren hatları kamu kaynağıyla yapılmış ve piyasa için kârlı hâle gelmiştir. Demiryollarına daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

ÇUKUROVA HAVALİMANI GECİKİYOR
CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu konuşmasında, seçim bölgesi Mersin’deki ulaşım projeleri de gündeme getirdi.

Kuyucuoğlu, “Bir Çukurova Havalimanımız var, bunun da temeli 2013’te atıldı. Daha sonra firma iflas etti. 2016’da açılacağı söylenmişti, yenilendi, yeniden ihaleye çıkarıldı, 2017 yılı martında tekrar temeli atıldı ama üstyapısı hâlâ ihale edilmedi, sadece altyapı ihalesi. Bu şartnameye göre de temmuz 2018 tarihinde yani yedi ay sonra bunun bitmesi lazım. Şimdi, bunun keşif bedeli 224 milyon lira. Geçen on aylık sürede -yedi ay kaldı- on üç milyon liralık hakediş yapılmış. Yani bakın, 224 milyon liralık keşif bedeli var, yapılan iş 13 milyon lira. Evet, ara ara ifade ediyor Bakanımız. Ne diyor? ‘İşleri üç yılda bitiriyoruz.’ Şimdi, Çukurova Havalimanı’nda olduğu gibi, biliyorsunuz Mersin-Antalya duble yolunun da 1985’te temeli atıldı. Kaç sene olmuş? 32 yıl. Başka bir şey, bu yıl yapımcılara bir yıl için öngörülen ödemelerin de yüzde 6’sı ödeniyor Sayın Bakan. Bu da işlerin çok uzayacağını gösteriyor. Demek ki, Bakanın ‘üç yıl’ söylemi maalesef doğru değil” dedi.

‘TAŞUCU LİMANI DEMİRYOLUYLA İÇ ANADOLU’YA BAĞLANMALI’
Mersin’in Silifke ilçesindeki Taşucu Limanı’nın özelleştirildiğini ve daha aktif hâle geleceğini belirten Kuyucuoğlu, “ Ancak Sayın Bakan biliyor ki demiryolsuz liman olmaz. Taşucu Limanı’nın demiryolu yok. Ne yapılması gerekiyor? Mersin’deki biten demiryolu hattının Taşucu’na kadar uzatılması gerekiyor. Başka bir şey, Taşucu’ndan da Karaman’a bağlanması gerekiyor çünkü İç Anadolu’nun -Konya, Karaman- ihraç kapısı olarak Taşucu Limanı kullanılacak. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Yine, raylı sistemlerle ilgili kısa bir konuyu paylaşmak istiyorum. Ankara, İstanbul, Konya, Erzurum, Antalya, Gaziantep ve İzmir kent içi raylı sistemlerle ilgili Sayın Bakanlık yatırımlar yapıyor, üstleniyor. Şimdi, Mersin’imiz de 1 milyonu aşan nüfusu olan bir kent ve bu kentlerin birçoğundan da daha büyük ama bugüne kadar raylı sistemi yok, kent içi trafiğinde ciddi sorunlar var ve bu konuyu da Ulaştırma Bakanlığının üstlenmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.