MÜSİAD Bakan’a ‘ulaşım’ taleplerini aktardıMÜSİAD Şanlıurfa şubesi kentin ulaşımına dair sorun ve taleplerini Ulaştırma Bakanı’na aktardı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. Bakan Arslan temasları kapsamında Şanlıurfa’da sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda ana gündem maddesi ulaşım oldu. MÜSİAD Şanlıurfa Şubesi, demiryolu taşımacılığında Şanlıurfa’nın lojistik olarak geliştirilmesini, Mürşitpınar-OSB demiryolu bağlantısının hızlandırılmasını talep etti. Bununla beraber yolcu taşıması açısından yüksek hızlı tren talebini yenileyen MÜSİAD, Çevik kuvvet köprülü kavşak projesine bir an önce başlanması ve kısa zamanda bitirilmesi ayrıca Akçakale-Harran yolunun ivedilikle düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

BAKAN’DAN TALEPLERE YANIT

Bakan Arslan ise talepler üzerine yaptığı değerlendirmede ““Birinci amacımız İstanbul’dan başlayarak Gaziantep’e kadar ulaşan hızlı tren projesini Şanlıurfa’ya getirmek üzere çalışmaları başlatmıştık. Şanlıurfa-Gaziantep arası 150 km, bunun demiryolu kesin projelerinin yapılmasıyla ilgili temmuz ayında ihale çıkmıştık ve ön teklifleri almıştık. Bu ayın 20’sinde teknik ve mali teklifleri de almış olacağız. Ocak ayı içerisinde inşallah bitirip sözleşmeyi imzalayacağız. Böylece Gaziantep-Şanlıurfa projesini başlatacağız. Proje içerisinde Mürşitpınar Sınır Kapısında bir lojistik merkezinin yapılmasının çalışmasını da yapacağız. Şanlıurfa-Mardin arasındaki hızlı tren projesinin ön yeterlilik ihalesini yaklaşık 10 önce yaptık, teklifleri aldık. Onların incelemesi devam ediyor. Yine Şanlıurfa’nın sanayisini Diyarbakır’a bağlamış olmak adına 170 km olan o hattında önümüzdeki yıl içerisinde kesin proje ihalelerine çıkmış olacağız” dedi.

Kaynak : www.gazeteipekyol.com